Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Инициативата идва в момент, в който администрацията проучва и създаването на Биткойн резерв в САЩ.
Бо Хайнс, изпълнителен директор на Президентския съвет по дигитални активи, изрази увереност по време на речта си на Consensus 2025, че както правилата за стабилните монети, така и по-широката рамка за крипто пазара могат да бъдат финализирани навреме. Според Хайнс, президентът е лично ангажиран с напредъка на регулирането на дигиталните активи, като го разглежда като част от по-широка стратегия за осигуряване на лидерството на САЩ във финансовите иновации.
На фона на нарастващите спекулации за връзките на семейство Тръмп с крипто индустрията, Хайнс отхвърли опасенията за конфликт на интереси, подчертавайки, че децата на президента са свободни да участват във финансовите пазари като всички други граждани.
Той също така повтори, че политиката на администрацията по отношение на криптовалутите не се определя от лични връзки, а от национални икономически интереси. „Президентът на Съединените щати не може да бъде купен“, заяви Хайнс в отговор на въпроси за неотдавнашната покупка на TRUMP токени от малка компания.
Междувременно концепцията за стратегически Биткон резерв набира популярност във Вашингтон. Застъпниците твърдят, че такава стъпка би помогнала да се намали зависимостта на САЩ от чуждестранни резерви, като същевременно би осигурила защита срещу инфлацията и валутната нестабилност. Създаването на такъв резерв обаче би изисквало правна яснота – още една причина, поради която предстоящото законодателство се счита за критично важно.
Въпреки оптимизма си, Хайнс призна, че регулаторният процес остава нестабилен и подлежи на промени. Рисковете за сигурността, пазарните колебания и променящата се политическа динамика продължават да определят окончателния вид на законодателството.
Въпреки препятствията, администрацията на Тръмп изглежда решена да създаде регулаторна рамка, която да балансира иновациите и защитата на инвеститорите, поставяйки основите на нова ера на интеграция на криптовалутите в икономическата политика на САЩ.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.