Както се съобщава, WSJ публикува продължително изложение през есента на 2018, че ShapeShift осигуряват прането на най-малко $9 милиона чрез криптовалути – предполагаемо повече от всеки обмен с офиси в Съединените щати в хода на разследванията на WSJ.
WSJ твърди, че борсата е преработила милиони долари в криминални приходи, голяма част от които са били превърнати в „privacy“ монети като Monero (XMR).
По искане на ShapeShift, CipherBlade предприе обширен анализ на разследването на WSJ, като заключи, че твърдението за изпиране на $9 милиона е „изключително преувеличен“, като се има предвид, че:
Чрез проследяване на твърдяното „пране” чрез „не повече от двама посредници, преди да се стигне до размяна”, посочената методология на WSJ е фундаментално погрешна. Проследяването на всички средства – незаконно или не – в хода на многобройни сделки е изключително трудно и представянето на общото съдържание на портфейлите като незаконно е несъстоятелно.
По този начин, CipherBlade мислят, че твърденията на WSJ са задължително изкривени и че един разумен метод за съдебна експертиза би довел до гранулирано проследяване на идентифицирани незаконни токени, а не догадки за съдържанието на всички свързани портфейли:
От адресите на ShapeShift, които получават ETH в рамките на три прехвърляния от първоначалните „мръсни“ адреси, по-малко от половината от търгуваните през тях ETH са опетнени. Използвайки най-щедрите предположения, това все още е само 23,53% от претендираните $9 милиона, споменати от WSJ.
CipherBlade критикува не само техническия анализ на WSJ, но и самите данни, които според сведенията не подкрепят техните заключения, дори и да бъдат взети под номинална стойност. По отношение на твърденията на WSJ за преобразуването на privacy токени, CipherBlade отбелязва, че:
От всичките 5523 адреса на ShapeShift в електронната таблица на WSJ, които всъщност съответстват на сделките, 30,38% от BTC и едва 5,53% от ETH, изпратен на тези адреси, бяха разменени за Monero .
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.