Както се съобщава, WSJ публикува продължително изложение през есента на 2018, че ShapeShift осигуряват прането на най-малко $9 милиона чрез криптовалути – предполагаемо повече от всеки обмен с офиси в Съединените щати в хода на разследванията на WSJ.
WSJ твърди, че борсата е преработила милиони долари в криминални приходи, голяма част от които са били превърнати в „privacy“ монети като Monero (XMR).
По искане на ShapeShift, CipherBlade предприе обширен анализ на разследването на WSJ, като заключи, че твърдението за изпиране на $9 милиона е „изключително преувеличен“, като се има предвид, че:
Чрез проследяване на твърдяното „пране” чрез „не повече от двама посредници, преди да се стигне до размяна”, посочената методология на WSJ е фундаментално погрешна. Проследяването на всички средства – незаконно или не – в хода на многобройни сделки е изключително трудно и представянето на общото съдържание на портфейлите като незаконно е несъстоятелно.
По този начин, CipherBlade мислят, че твърденията на WSJ са задължително изкривени и че един разумен метод за съдебна експертиза би довел до гранулирано проследяване на идентифицирани незаконни токени, а не догадки за съдържанието на всички свързани портфейли:
От адресите на ShapeShift, които получават ETH в рамките на три прехвърляния от първоначалните „мръсни“ адреси, по-малко от половината от търгуваните през тях ETH са опетнени. Използвайки най-щедрите предположения, това все още е само 23,53% от претендираните $9 милиона, споменати от WSJ.
CipherBlade критикува не само техническия анализ на WSJ, но и самите данни, които според сведенията не подкрепят техните заключения, дори и да бъдат взети под номинална стойност. По отношение на твърденията на WSJ за преобразуването на privacy токени, CipherBlade отбелязва, че:
От всичките 5523 адреса на ShapeShift в електронната таблица на WSJ, които всъщност съответстват на сделките, 30,38% от BTC и едва 5,53% от ETH, изпратен на тези адреси, бяха разменени за Monero .
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.