Според последни данни, общото предлагане на втората по големина криптовалута, етериум, почти се удвои от 2016 г.
Предлагането на етериум изглежда превъзхожда първоначалните очаквания за криптовалутата. Добавиха се повече от 35 милиона ETH монети през последните три години, което доведе до общо предлагане от 107 милиона. Докато Eтериум има определен процес за добавяне на нови монети в обращение, темпът на инфлацията засяга някои инвеститори.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, първоначално изчисли, че предлагането на неговата криптовалута ще бъде около 97 милиона до 2025 година, спрямо 72 милиона през 2016 г. Въпреки това, десетгодишната прогноза вече бе надмината с 10 милиона. По-притеснително е изявлението на Бутерин, в което той твърди, че криптовалутата не може да надмине 104 милиона, което отново се оказа грешна прогноза.
Докато коментарите на Бутерин бяха направени преди няколко години, съоснователят беше категоричен, че увеличаването на предлагането на етериум ще остане ограничено, казвайки:
„В обозримото бъдеще предлагането няма да надхвърли 100 милиона.“
Етериум се опита да коригира разликата в прогнозираното и действителното предлагане, като приспособи „трудностна бомба“, която ще намали рентабилността от копаене и количеството етери, пуснати в обращение. Въпреки това, трудностната бомба се отлага многократно и процентът на емитиране спадна само от 3 на 2 ЕТH през март, вместо очакваното 1 ETH.
Надеждата на проекта е да се приложи тази „бомба“ по начин, който съответства на старта на Етериум 2.0 и алгоритъма за Доказателство за залог (Proof-of-Stake). Това постепенно ще увеличи времето между изкопаните блокове, спрямо текущите 15 секунди. Някои изчисляват, че времето за добив на блок може да достигне до 1-2 минути преди използването на ETH да се повлияе значително, което подчертава важността на правилното определяне на времето за интегрирането на „бомбата“.
Ако обаче този опит бъде отложен отново, Етериум може да стане свидетел на допълнителни 20 милиона ETH, добавени към общото предлагане до пускането на версия 2.0 през 2021 г., което би било огромно отклонение от първоначално предвиденото количество етери в обращение.
Неотдавнашното поскъпване на Dogecoin възроди ентусиазма в цялата общност, като активите се повишиха с 36% само за една седмица.
Макар интересът на дребно към криптовалутите да остава сдържан, някои анализатори смятат, че пазарът тихо подготвя следващия си пробив.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.
През май крипто пространството е изпълнено с обещаващи airdrop събития, които предлагат на потребителите награди без големи предварителни инвестиции.