Стойността на ликвидността в децентрализирано финансиране (DeFi) достигна $35.8 милиарда.
Нещо повече, този ръст не се дължи на обичайните заподозрени, като Link или Aave. Вместо това през последните седем дни на пазара доминира редица по-малко известни DeFi протоколи.
Общата заключената стойност (TVL) в DeFi служи като оценка за размера на активите, заложени в момента в пространството на DeFi като цяло.
„TVL измерва общата стойност на токените, заключени в тези dapps, с аргумента, че колкото по-висока е стойността, заключена в DeFi dapp, толкова по-добре.“
Откакто DeFi се появи на сцената през август 2017 г., TVL се покачва експоненциално.
В края на 2018 г. TVL беше около $300 милиона. До 2019 г. това беше $800 милиона. В края на 2020 г. обаче се забелязва удивително близо 15 милиарда.
Темпът на растеж шокира много наблюдатели, карайки някои да вярват, че DeFi е балон, готов да се пукне.
Джъстин Банън, главен изпълнителен директор на Boston Protocol, твърди, че подриването на централизираното финансиране е това, което ще продължи да стимулира растежа.
„Всичко е свързано с отделянето на строго контролираните монолити на действащите лица и позволяването на най-умните и най-добрите да създадат продуктите, които са полезни за тях, като същевременно се отваря достъп за всички – не само за привилегированите – да получат достъп до данните и възможностите, които могат да им донесат най-добра възвращаемост.“
Днешната оценка от $35.8 милиарда представлява 132% ръст през петте седмици от началото на 2021 година.
В момента първите три протокола са Maker, Aave и Compound, които представляват $6.03B, $5.66B и $4.15B от TVL в DeFi. Интересното е, че и трите са кредитни протоколи.
Децентрализираните борси съставляват следващата по големина категория. С Curve Finance ($3.85 милиарда), Uniswap ($3.67 милиарда) и SushiSwap ($3.13 милиарда).
Кои DeFi токени се качват високо в момента?
Днес общата крипто пазарна капитализация достигна нов рекорд от $1.3 трилиона. Голяма част от този ръст идва от представянето на DeFi токените през последната седмица.
Докато Maker и Aave могат да се похвалят със сериозни печалби, като са нараснали съответно със 79% и 78% от миналия понеделник, но по-малките DeFi токени бяха най-големите победители.
На първо място е Anyswap, напълно децентрализиран междуверижен суап протокол, с близо 500% печалба. Наскоро той регистрира нов рекорд за всички времена – $1.51 на 5-ти февруари. В началото на 2021 г. Anyswap се търгуваше само на $0.16.
Fusion, която се описва като всеобхватна финансова платформа, базирана на блокчейн, предлагаща междуверижни услуги, междуверижна организация и междуверижни данни чрез интелигентни договори. FSN също отчете невероятни печалби през изминалата седмица, с почти 200% ръст в цената си.
Големите инвеститори постоянно увеличават лонг позициите си в няколко пренебрегвани алткойна, което сигнализира за потенциална фаза на натрупване в ранен етап.
Цената на Solana се бори да пробие над 50-дневната пълзяща средна близо до $154, като се сблъсква с повторно отхвърляне.
С навлизането на Биткойн в нова фаза на ончейн тенденция, два алткойна се открояват с нарастващата си корелация с водещата криптовалута и устойчивостта си в условията на пазарни сътресения, според нов анализ на Жоао Уедсън, главен изпълнителен директор на анализаторската компания Alphractal.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) ускорява процеса на преразглеждане на борсово търгуваните фондове на Solana (SOL), като приканва емитентите да подадат изменени S-1 документи до края на юли.