Home

Oбрат в глобалните плащания: Юанът изпреварва долара

04.08.2023 18:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Oбрат в глобалните плащания: Юанът изпреварва долара

Наскоро Goldman Sachs съобщи за исторически крайъгълен камък в трансграничните разплащания в Китай, където китайският юан за първи път в историята надминава щатския долар.

Това постижение се дължи главно на увеличаването на броя на чужденците, търгуващи с активи в юани, както сочат данните на Държавната администрация за чуждестранна валута (SAFE) на Китай през март.

От Goldman признават, че китайският юан е постигнал значителен напредък в превръщането си в средство за размяна на световните пазари, като е спечелил пазарен дял. Въпреки това те отбелязват, че юанът все още има ограничения в конкуренцията си с щатския долар.

Капиталовият контрол и ограниченията върху свободната търговия с юана могат да възпрепятстват потенциала му като “средство за съхранение на стойност” и “разчетна единица” в световен мащаб.

Въпреки този напредък щатският долар продължава да доминира в международните разплащания, като според SWIFT през май делът му е 43%. Еврото, британският паунд и японската йена също играят значителна роля в международните транзакции.

Проучванията на Goldman сочат, че използването на юана се стимулира от инвестиции, включително от вътрешния пазар на акции и облигации в Китай. Хонконг се очертава като важен офшорен център за търговия, базирана на юани.

Въпреки че китайската валута постепенно придобива все по-голямо значение на световните финансови пазари, тя все още не се използва достатъчно като “средство за съхранение на стойност“.

По данни на Банката за международни разплащания само около 0.7% от международните пазари на облигации са деноминирани в юани, въпреки че този дял се е увеличил от 0.4% преди десет години. Резервите, деноминирани в китайска валута, съставляват приблизително 3% от световните резерви, което е увеличение спрямо 1% през 2016 г., но в абсолютно отношение остават сравнително ниски.

Въпреки тези предизвикателства Хонконг предлага разнообразна гама от активи, деноминирани в юани, за глобалните инвеститори, включително облигации, инвестиционни фондове, продукти, свързани със суровини, ETF-и, инвестиционни тръстове за недвижими имоти, акции и застрахователни продукти. Това допълнително подкрепя нарастващото използване на юана на международните пазари.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

ИЗВЪНРЕДНО: Чанпен Джао официално на свобода

В петък, 27 септември, съоснователят на Binance Чанпен Джао, известен като „CZ“ в крипто общността, бе освободен от затвора, след като излежа четиримесечна присъда за неадекватно спазване на правилата за борба с прането на пари (AML).

27.09.2024 23:54 2мин. четене Alexander Zdravkov

Tether разширява обхвата си – за какво се използва при различните мрежи?

Tether (USDT) агресивно разширява своя обхват в настоящия пазарен цикъл, докато конкурентът му USDC прилага по-предпазлива стратегия.

27.09.2024 17:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Изпълнителен директор на крипто проект е обвинен в схема за изнудване, включваща шерифи от LASD

Адам Иза, изпълнителен директор, свързан с платформата Zort, е изправен пред сериозни обвинения в провеждането на схема за изнудване, включваща служители от шерифския отдел на Лос Анджелис (LASD), както е описано подробно от ФБР.

27.09.2024 16:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Чанпен Джао от Binance може да бъде освободен предсрочно: Какво ще направи милиардерът след това?

Чанпен Джао може да бъде освободен от федералния арест по-рано от очакваното, въпреки че първоначално пускането му на свобода беше насрочено за неделя, 29 септември, поради политиката да не се освобождават затворници през почивните дни.

27.09.2024 14:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

3 Отговори на “Oбрат в глобалните плащания: Юанът изпреварва долара”
  1. Бай Милен,

    Драхми, таланти, лири, лири стерлинги, долари, юани, койни!
    Империите рухват една по една!

  2. Пуци,

    Тези измишльотини вече минават всякакви граници. Юана да е по могъщ от доларае, е само в мокрите сънища на някои ненормалници.

    • Големия памперс,

      Това не е боксов мач, нито пехливанска борба, важна е икономиката на държавите, а не финансовите гешефти. Страните от БРИКС се изправят срещу тези гешефти на финансовия капитал, чрез които САЩ изнасят собственият си дълг. За пример ще ти дам турската лира, която “удари поредното дъно” спред платените журналя. Бай Ганьо ходи да пазари евтино в Турция, щото левчето дуе пилешки мускули спрямо лирата, ама Турция има икономика, а ние имаме опоскана, разпадаща се държава, държана на изкуствено дишане чрез еврото.

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.