В неотдавнашен доклад на Chainalysis се подчертава, че Обединените арабски емирства (ОАЕ) се открояват в глобалната активност в областта на криптовалутите, като показват значителен ръст във всички категории по размер на транзакциите.
От юли 2023 г. до юни 2024 г. ОАЕ са получили над $30 милиарда в криптовалути, което ги нарежда сред 40-те най-големи държави в света. Този растеж се подхранва от регулаторни иновации, институционален интерес и повишена пазарна активност.
Интересното е, че криптовалутите, получени от инвеститори на дребно (транзакции под $1,000) и средни инвеститори (между $1,000 и $10,000), нараснаха с над 75% на годишна база.
Активността на институционалните инвеститори (транзакции между $1 милиона и $10 милиона) също отбеляза значително увеличение, като нарасна с над 50% на годишна база.
ОАЕ е третата по големина крипто икономика в региона на Близкия изток и Северна Африка, отличаваща се с по-диверсифицирана екосистема в сравнение със съседните държави, където доминират централизираните борси.
Приемането на DeFi сектора в ОАЕ надхвърля средното за света, като 32.4% от транзакциите се извършват на децентрализирани борси (DEX), в сравнение със средното за света ниво от 27.8%. Общата стойност на криптовалутите, получени чрез DeFi услугите, е нараснала със 74% на годишна база, като транзакциите на DEX са се увеличили с 87% до $11.3 милиарда.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.