На 30 януари в Южния окръг на Ню Йорк е подаден колективен иск, в който Pump.fun е обвинена в нарушаване на американските закони за ценните книжа.
В иска, воден отДиего Агилар, се твърди, че Pump.fun е продавала нерегистрирани ценни книжа. То е насочено към Baton Corporation Ltd, която управлява Pump.fun, и нейните съоснователи, като се твърди, че те са предлагали токени без регистрация в Комисията по ценните книжа и борсите.
Pump.fun е платформа, която помага на потребителите да пускат мемe монети на Solana. Въпреки че не участва пряко в създаването на токените, искът нарича платформата „съвместен емитент“ поради контрола му върху създаването, разпространението и операциите на токените.
Агилар, който е загубил пари от три конкретни монети (FWOG, FRED и GRIFFAIN), търси обезщетение заедно с други инвеститори. Искът също така обвинява Pump.fun, че насърчава рискова и манипулативна среда за търговия чрез гейминг функции, улеснявайки потребителите – включително непълнолетните – да търгуват с токени без стандартна защита на инвеститорите като KYC проверка и съответствие с изискванията за борба с прането на пари.
Освен това искът свързва Pump.fun с „pump and dump“ схеми, при които вътрешни лица изкуствено завишават цените на токените, разпродават своите дялове и оставят инвеститорите на загуба.
Въпреки това Pump.fun се е сблъсквала с подобни съдебни искове в миналото, включително един от Burwick Law за инвеститори, които са губили пари в провалени проекти за меме монети.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.