Президентът на Южна Корея Ли Дже-миун бързо изпълнява предизборните си обещания, като неговата Демократична партия предложи нов Основен закон за дигиталните активи, който да позволи емитирането на стабилни монети в страната.
Тази мярка има за цел да повиши прозрачността и конкуренцията в крипто сектора.
Законопроектът очертава условията, при които местните компании могат да емитират стабилни монети, включително минимален капитал от 500 милиона вона ($368,000) и гарантирани възстановявания чрез резерви, като всички те изискват одобрение от Комисията за финансови услуги. Този законодателен тласък идва в момент, когато търговията със стабилни монети в Южна Корея бележи ръст, като само през първото тримесечие транзакциите на големите борси достигнаха $42 милиарда, което отразява динамичния крипто пазар, в който участва над една трета от населението.
Визията на президента Ли за криптовалутите се простира още по-далеч, като той се застъпва за инвестиции на националния пенсионен фонд в Биткойн и други криптовалути, както и за легализиране на ВТС ETF. Той подчерта необходимостта от стабилна монета, обезпечена с вона, за да се предотврати „изтичането на националното богатство в чужбина“.
Въпреки това, Банката на Корея се противопоставя на тази мярка, като управителят Ри Чанг-йон предупреди, че небанковите стабилни монети могат да подкопаят паричната политика, и предложи централната банка да поеме водещата роля в регулирането. Тази предпазливост е частично повлияна от срива на Terra през 2022 г., който засегна много южнокорейски инвеститори.
Въпреки резервите на централната банка, крипто бумът вече доведе до скок от 45% в акциите на KakaoPay. Анализаторите от JPMorgan обаче предупреждават, че подобни ръстове са „неоправдани“, предвид несигурните ползи от тази политика. Крипто бъдещето на Южна Корея остава динамично взаимодействие между амбициозна политика и регулаторна предпазливост.
Новият SSK Solana Staking ETF постигна изключителни резултати в първия си ден на търговия, класирайки се в топ 1% на всички ETF-и, според ETF анализатора на Bloomberg Ерик Балчунас.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.