Начало » Нова директива на ЕС ще задължава банките да работят с крипто предприятия

Нова директива на ЕС ще задължава банките да работят с крипто предприятия

23.02.2020 19:11 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Нова директива на ЕС ще задължава банките да работят с крипто предприятия

Петата директива за борба с прането на пари (AMLD5) скоро ще влезе в сила и неволно ще засили индустрията за криптовалути в ЕС.

Съгласно новата директива, компаниите, свързани с криптовалута, ще се третират като всеки друг бизнес.

Блокчейн секторът винаги е разглеждал регулирането като най-голямото си препятствие. Това развитие при законите за пране на пари в Европейския съюз обаче може да промени нещата.

Петата директива срещу прането на пари (AMLD5) беше официално подписана в закона през юли 2018 г. и влезе в сила на 10-ти януари тази година. Тя групира всички виртуални активи и техните доставчици като “задължени субекти”. 

Според писателя на Forbes Павел Кусковски, това поставя сектора на криптовалутите в същата законова категория като банки, процесори за плащания, игри и услуги, свързани с хазарт. Всъщност това означава, че предприятията, свързани с криптовалути, ще бъдат третирани като всички други.

AMLD5 обаче ескалира повишаването на защитата в крипто индустрията. Сега банките трябва да предоставят валидна, индивидуална обосновка, за да откажат услуги на конкретен клиент. Те не могат просто да забранят услугите на платежни процесори или компании, свързани с криптовалута. Това ще означава, че милиони най-накрая ще могат да закупят виртуални активи без банките да им пречат.

Разбира се, AMLD5 има своите недостатъци и в никакъв случай не е насочена директива към криптовалутите. Това обаче оставя отворена врата за крипто индустрията да се утвърди сред други утвърдени сектори. Той също така изяснява някои от проблемите, за свързаните с криптовалути фирми, свързани с новите AML стандарти от Работната група за финансови действия през миналата година.

Европейският съюз изследва криптовалутите и блокчейн от известно време. От 2016 г. се провеждат семинари и се създават комисии, които да проучат потенциала на блокчейн. Имаше и призиви за “цифрова валута в ЕС”, особено след разкриването на “Libra” от Facebook миналата година.

Въпреки че ЕС не насърчава активно криптовалутите, политиките му отвориха вратата на блокчейн индустрията да се утвърди органично. С тази последна директива дигиталните валути преминаха през жизненоважна стъпка – да бъдат третирани на същите условия като другите предприятия. AMLD5 по този начин ще има значително влияние върху европейската блокчейн индустрия през следващите години.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Русия ще стартира регулирана крипто борса за подбрани инвеститори

Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.

24.04.2025 13:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на Фед намекна за облекчение на крипто правилата

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.

17.04.2025 14:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов законопроект в САЩ ограничава задкулисното влияние в политиката

Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.

16.04.2025 15:33 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.