Петата директива за борба с прането на пари (AMLD5) скоро ще влезе в сила и неволно ще засили индустрията за криптовалути в ЕС.
Блокчейн секторът винаги е разглеждал регулирането като най-голямото си препятствие. Това развитие при законите за пране на пари в Европейския съюз обаче може да промени нещата.
Петата директива срещу прането на пари (AMLD5) беше официално подписана в закона през юли 2018 г. и влезе в сила на 10-ти януари тази година. Тя групира всички виртуални активи и техните доставчици като “задължени субекти”.
Според писателя на Forbes Павел Кусковски, това поставя сектора на криптовалутите в същата законова категория като банки, процесори за плащания, игри и услуги, свързани с хазарт. Всъщност това означава, че предприятията, свързани с криптовалути, ще бъдат третирани като всички други.
AMLD5 обаче ескалира повишаването на защитата в крипто индустрията. Сега банките трябва да предоставят валидна, индивидуална обосновка, за да откажат услуги на конкретен клиент. Те не могат просто да забранят услугите на платежни процесори или компании, свързани с криптовалута. Това ще означава, че милиони най-накрая ще могат да закупят виртуални активи без банките да им пречат.
Разбира се, AMLD5 има своите недостатъци и в никакъв случай не е насочена директива към криптовалутите. Това обаче оставя отворена врата за крипто индустрията да се утвърди сред други утвърдени сектори. Той също така изяснява някои от проблемите, за свързаните с криптовалути фирми, свързани с новите AML стандарти от Работната група за финансови действия през миналата година.
Европейският съюз изследва криптовалутите и блокчейн от известно време. От 2016 г. се провеждат семинари и се създават комисии, които да проучат потенциала на блокчейн. Имаше и призиви за “цифрова валута в ЕС”, особено след разкриването на “Libra” от Facebook миналата година.
Въпреки че ЕС не насърчава активно криптовалутите, политиките му отвориха вратата на блокчейн индустрията да се утвърди органично. С тази последна директива дигиталните валути преминаха през жизненоважна стъпка – да бъдат третирани на същите условия като другите предприятия. AMLD5 по този начин ще има значително влияние върху европейската блокчейн индустрия през следващите години.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според комисаря по ценните книжа и фондовите борси на САЩ Хестър М.Пиърс подписването на закона GENIUS представлява знакова стъпка в крипто регулирането в САЩ.