Петата директива за борба с прането на пари (AMLD5) скоро ще влезе в сила и неволно ще засили индустрията за криптовалути в ЕС.
Блокчейн секторът винаги е разглеждал регулирането като най-голямото си препятствие. Това развитие при законите за пране на пари в Европейския съюз обаче може да промени нещата.
Петата директива срещу прането на пари (AMLD5) беше официално подписана в закона през юли 2018 г. и влезе в сила на 10-ти януари тази година. Тя групира всички виртуални активи и техните доставчици като “задължени субекти”.
Според писателя на Forbes Павел Кусковски, това поставя сектора на криптовалутите в същата законова категория като банки, процесори за плащания, игри и услуги, свързани с хазарт. Всъщност това означава, че предприятията, свързани с криптовалути, ще бъдат третирани като всички други.
AMLD5 обаче ескалира повишаването на защитата в крипто индустрията. Сега банките трябва да предоставят валидна, индивидуална обосновка, за да откажат услуги на конкретен клиент. Те не могат просто да забранят услугите на платежни процесори или компании, свързани с криптовалута. Това ще означава, че милиони най-накрая ще могат да закупят виртуални активи без банките да им пречат.
Разбира се, AMLD5 има своите недостатъци и в никакъв случай не е насочена директива към криптовалутите. Това обаче оставя отворена врата за крипто индустрията да се утвърди сред други утвърдени сектори. Той също така изяснява някои от проблемите, за свързаните с криптовалути фирми, свързани с новите AML стандарти от Работната група за финансови действия през миналата година.
Европейският съюз изследва криптовалутите и блокчейн от известно време. От 2016 г. се провеждат семинари и се създават комисии, които да проучат потенциала на блокчейн. Имаше и призиви за “цифрова валута в ЕС”, особено след разкриването на “Libra” от Facebook миналата година.
Въпреки че ЕС не насърчава активно криптовалутите, политиките му отвориха вратата на блокчейн индустрията да се утвърди органично. С тази последна директива дигиталните валути преминаха през жизненоважна стъпка – да бъдат третирани на същите условия като другите предприятия. AMLD5 по този начин ще има значително влияние върху европейската блокчейн индустрия през следващите години.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.