С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
Ново законодателно предложение на Министерството на правосъдието има за цел да утвърди ясен правен път за властите да конфискуват криптовалути, свързани с наказателни или изпълнителни дела.
Законопроектът бе представен от заместник-министъра на правосъдието Вадим Федоров по време на Международния правен форум в Санкт Петербург, където той подчерта необходимостта от актуализирани инструменти за управление на нематериални активи.
За разлика от физическите стоки, криптовалутите не могат да бъдат заключени в сейф или физически съхранявани, отбеляза Федоров. Тази разлика усложнява усилията по правоприлагането – нещо, което новата рамка има за цел да разреши, като официално признава дигиталните валути за собственост съгласно руското законодателство.
Предложеният законопроект поставя основите за съдилищата и правоприлагащите органи да третират криптовалутите по същия начин, както паричните средства или недвижимите имоти, опростявайки процеса на изземване на активи и законно отнемане. Тази стъпка е знак за по-широки усилия от страна на руските власти да приведат третирането на дигиталните активи в съответствие с традиционните правни и финансови структури.
Макар че проектът все още е в процес на законодателно разглеждане, той бележи промяна в начина, по който Русия може да регулира криптовалутите в контекста на продължаващите геополитически и финансови напрежения.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.
Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.