Финансовите органи в Германия сигнализират за разпространението на нов малуер, който засяга банкови приложения и приложения за криптовалути.
Федералният орган за финансов надзор на Германия (BaFin) публикува официално изявление, в което предупреди потребителите за „Godfather“. Зловредният софтуер събира потребителски данни в банкови и крипто приложения.
BaFin подчерта, че новият вирус е насочен към около 400 банкови и крипто приложения, включително тези, които работят в Германия. „Godfather“ атакува потребителите, като показва фалшиви уебсайтове на обикновени банкови и крипто приложения, крадейки данните за вход.
Първите предупреждения за Godfather се появиха през декември, като съобщенията сочеха, че зловредният софтуер засяга устройства с Android, насочени към потребители в 16 държави. Експертите по киберсигурност от Group-IB съобщават, че първоначално са открили „троянеца“ през 2021 г., но зловредният софтуер е претърпял масивни подобрения и ъпгрейди на кода и през последните няколко месеца е отбелязал голям скок в активността.
Според експертите по киберсигурност на Group-IB почти 50% от всички приложения, обект на атаките на малуера, са банкови приложения, като повечето от тях идват от САЩ.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Може да видим значителни продажби – ето защо
Германия също е сред най-засегнатите държави, наред с Турция, Испания и Канада. Известно е също, че зловредният софтуер е насочен към 110 платформи за обмен на криптовалути и 94 приложения за портфейли за криптовалути.
Според регулатора все още не е установено как зловредният софтуер атакува устройствата на потребителите. Известно е, че изпраща push известия, за да получи кодовете за двуфакторна автентикация.
„С тези данни киберпрестъпниците може да успеят да получат достъп до сметките и портфейлите на потребителите“, отбелязват от BaFin.
Group-IB’s #ThreatIntelligence detected more than 400 international financial companies targeted by the #Godfather #Android banking #Trojan between June 2021 and October 2022. Godfather’s predecessor is another #banking Trojan named #Anubis:https://t.co/Kf2IGvrLnk pic.twitter.com/JERnAuNfAC
— Group-IB Global (@GroupIB_GIB) December 21, 2022
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.