Изследователският екип на Microsoft Defender ATP споделя информация за нов вид злонамерен софтуер за кражба на криптовалута, който е заразил близо 80 000 компютъра.
На 26-и ноември анализаторите за сигурност на Microsoft разкриха, че зловредният софтуер, наречен Dexphot, вече е заразил близо 80 000 устройства от октомври 2018 г., достигайки своя връх през месец юни тази година.
Съобщава се, че злонамереният код отвлича легитимните системни процеси, за да прикрие своята активност, като крайната цел е да стартира криптовалутен копач на заразеното устройство. Когато заразените потребители се опитват да премахнат малуера, услугите за наблюдение и планираните задачи ще предизвикат повторно заразяване. Докладът гласи:
Dexphot не е от типа атака, който генерира масово медийно внимание; по-скоро това е една от безброй кампании за злонамерен софтуер, които са активни в даден момент. Целта му е много често срещана в кръговете на киберпрестъпниците – да инсталира копач на монети, който безшумно краде компютърни ресурси и генерира приходи за нападателите.
Зловредният софтуер Dexphot е подобен в много отношения с наскоро открития злонамерен код в аудио файлове на WAV. Този тип вирусна кампания позволява на хакерите да разположат CPU копачките в устройството на жертвата, като откраднат ресурси за обработка и генерират хиляди долари на месец от добив на криптовалута.
Тези видове малуер са все по-популярни сред хакерите, тъй като осигуряват финансова изгода, докато работят на заден план без знанието на потребителя – атака, обикновено наричана криптоджакинг.
Зловредният софтуер краде Биткойн от потребителите на тъмната мрежа.
През октомври големият доставчик на антивирусен софтуер ESET откри троянизиран браузър Tor, предназначен да краде Биткойн (BTC) от купувачите в тъмната мрежа. Фалшивият браузър Tor беше насочен към потребителите в Русия, където от 2017 г., той краде криптовалути, като разменя въведените крипто адреси на купувачите.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.