По време на събитие в четвъртък, Ида Волден Баче, заместник-управител на централната банка на Норвегия, описа спад в плащанията в брой, докато правеше пояснения за дигиталните валути на централните банки или CBDC.
„Само 4% от плащанията вече се извършват с пари в брой“, каза Баче в речта си по време на конференцията за плащания на Finance Norway.
„Този дял е приблизително същият като през пролетта и значително по-нисък, отколкото преди пандемията„, добави тя.
„Доколкото ни е известно, делът на плащанията в брой е по-нисък в Норвегия, отколкото във всяка друга държава.“
Норвегия използва кроната, валутата, издадена от Norges Bank, централната банка на страната. След като през март възникнаха опасения за COVID-19, общи точки за личен контакт логично станаха тревожни за страните. Те включват физически валути, които постоянно сменят собствениците си.
CBDC също се появиха като актуална тема през 2020 г. Голям брой държави в света търсят да пуснат такъв дигитален актив, като Китай се похвали с тестване на актива си.
„Тенденция, характерна за Норвегия и някои от съседните ни страни, е ниското и спадащо ниво на използване на пари в брой„, каза Баче, след като подробно описа различни аспекти на глобалната CBDC сцена.
Директорът на паричната политика на централната банка спомена видни качества, налични при кеша. Кешът остава на разположение, ако дигиталните системи за разплащане, например, се сринат.
„Паричните средства са законно платежно средство, което е широко достъпно„, каза тя. Страната може да загуби някои от тези аспекти, ако напълно се дигитализира със CBDC.
Баче размишляваше:
„Въпросът е дали нещо важно ще бъде загубено, ако парите изчезнат и ние въведем CBDC? Парите на централната банка от решаващо значение ли са за доверието в паричната система? Може ли CBDC да предостави повече от паричните средства под формата на по-голям обхват употреби и повече иновации?„
Баче засегна и редица други въпроси, когато става въпрос за стартирането на CBDC от Норвегия. „Възможното въвеждане на CBDC все още е далеч„, каза тя и добави:
„Липсата на спешност отразява нашето мнение досега, че няма сериозна необходимост от въвеждане на CBDC. Въвеждането на CBDC може да има значителни последици в редица области. Нашето решение трябва да бъде добре информирано.„
Що се отнася до напредъка, централната банка на Норвегия продължава да изучава CBDC. Министърът на икономиката на Бразилия потвърди вчера интересите на страната към подобна валута.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.