Производителят на обувки ‘Nike’ току-що получи патент за токенизиране на обувки на Етериум блокчейна.
В документ, публикуван в Службата за патенти и търговски марки в САЩ и от 10-ти декември, Nike заяви, че възнамерява да генерира уникални идентификационни номера и да създаде ERC 721 токени за някои обувки.
Освен че представлява дигитална обувка, токенът може да записва и информация за генотипа на т.нар. цифрова обувка, включително специфични атрибути, цветове, стилове, фонове.
Предполага се, че патентът може да позволи на потребителите да упражняват по-голям контрол върху дизайна на обувките си. Например приложението подчертава, че собствениците могат да зададат ограничения за това колко копия от техните собствени обувки могат да бъдат клонирани и произведени.
Съществуват и “функции на сурогатството“, за да се предостави на другите право да смесват дизайни на обувки и “функции за родителство / детегледачка”, за да могат трети лица да се грижат за обувките.
В допълнение, “правата за разплод за цифрова обувка могат да бъдат регулирани от едно или повече производствени ограничения в реалния свят; правата на собственост за всяко следващо поколение на цифрова обувка могат да бъдат обвързани с оригиналната обувка в реалния свят (например, изцяло или частично; като процент от генотипния принос и т.н.) чрез ключ за криптиране към първоначално свързания виртуален продукт „, се посочва в патента.
Не е изненадващо, че Nike се стреми да токенизира обувките. В Китай, където фирмата видя 22% тримесечен скок на приходите през септември, обувките с ограничено издание, произведени от големи марки, набират популярност.
По-рано тази година китайският новинарски сайт ‘Xinhua.net’ съобщи, че платформите за търговия с кецове втора употреба набират сцепление в Китай, където хората могат да купуват обувки с ограничено издание и да препродават, за да приберат разликата. “Модните обувки вече са придобили черти на акции и фючърси”, пише в съобщението.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.