През 2017 г. централната банка на Нигерия (CBN) забрани на традиционните банкови системи да правят сделки в Биткойн и други виртуални валути, като каза, че "Централната банка не може да контролира или регулира Биткойн".
През 2018 г. нигерийците изясниха, че изобщо не са съгласни с това изявление, тъй като все повече предприемачи от по-младото поколение продължават да се възползват от предимствата, създадени от тази изключителна, дигитална технология.
С източноафриканските страни като Кения, Уганда и Руанда, които приемат безкрайните възможности, предоставени от блокчейн и цифровите валути, нигерийците се хвърлят към всяка възможност, особено младите предприемачи на възраст между 20 и 30 години.
В опит да се справят с широко разпространената иновация, предприемачите разработват свои собствени средства, с или без подкрепата на правителството.
Teмо, нигерийски предприемач, който се занимава с внос на хардуер от Китай в Нигерия, разкри, че таксите за обмен са по-евтини в сравнение с обикновените банки, което го е накарало да управлява бизнеса си чрез Биткойн.
В замяна на китайския юан, Темо обменя наира за биткойн и сключва сделки почти незабавно с по-малко прекомерни тарифи, в сравнение с метода на традиционното банкиране, където Темо ще трябва да изчака почти 7 дни, за да завърши сделката, след като плати таксите за обслужване на нигерийската и китайската банка.
Наскоро Аде Атобателе, основателят на Gboza Technology Ltd, говори на финтех конференция в Лагос, установявайки, че цифровата технология се движи много по-бързо от финансовите регулатори, като ранното адаптиране в крипто и блочейн ще предотврати изоставането на нигерийците.
Инвестициите в базираните на блокчейн финансови услуги, като криптовалути, днес отиват в Руанда и Малта, които са предоставили регулаторни рамки, ръководещи операторите на технологията.
Ако погледнем отново през 2017 г., когато руската Понци схема MMM измами нигерийци за милиони наири, причината за забрана на правителството може да бъде разбрана. Всъщност някои нигерийци все още вярват, че цифровите валути като Биткойн и Етериум са просто още модернизирани версии на Понци схемите.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.