Нидерландският орган за финансовите пазари (AFM) предупреди за рисковете от "pump и dump" схемите в сектора на криптовалутите преди въвеждането на нови правила.
Според прессъобщение на AFM Регламентът за пазарите на криптоактиви (MiCA) ще влезе в сила на 30 декември, като целта му е да ограничи манипулирането на пазара в Европейския съюз.
MiCA има за цел да подобри прозрачността и целостта на пазара чрез изрична забрана на манипулативните практики, като например „pump и dump“ схемите. AFM ще следи за въвеждането и прилагането на тези правила в Нидерландия. В процеса на подготовка AFM вече е разследвал няколко случая на такива схеми и възнамерява да създаде строги регулаторни прецеденти, когато MiCA започне да действа.
Pump и dump схемите включват изкуствено завишаване на цената на дадена криптовалута чрез подвеждаща информация, често разпространявана чрез социалните медии.
Промоутърите купуват голямо количество от актива на ниска цена, създават хайп, за да повишат стойността му, и след това продават притежаваните от тях активи, оставяйки инвеститорите с обезценени активи.
Въпреки че MiCA се разглежда като стъпка към подобряване на зрелостта на крипто сектора, опасенията остават. Анастасия Плотникова, главен изпълнителен директор на Fideum, предположи, че строгите регулации могат да прогонят Web3 компаниите от Европа, като евентуално се преместят в Близкия изток, и предупреди, че MiCA може да доведе до по-голяма централизация в индустрията.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.