В необичайно отклонение от нормата, Биткойн копачите са произвели 16 блока за 63 минути, според изследователя на BTC блокове Blockstream.
Четири от новите блокове бяха добити в рамките на 46 секунди в 22:02 (българско време) в петък.
Всеки нов Биткойн блок се произвежда средно на всеки 10 минути. Точното време, необходимо за създаване на нов блок, може да варира значително и отчасти зависи от текущото ниво на трудност при добива, което се коригира на всеки 2016 блока или приблизително веднъж на две седмици.
Аномалното разпространение на нови блокове на Биткойн за първи път бе забелязано от Етиен Лариве, Биткойн разработчик от Satoshi Portal, канадска компания за финансови услуги за BTC.
„Четири блока за по-малко от минута не е естествено, но най-вероятно това е само вариация.“
Такова бързо производство на блокове може да сигнализира, че сегашното ниво на трудност при копаене на Биткойн е твърде ниско, което означава, че добиването на нови блокове е твърде лесно. Или може да е обикновено съвпадение, производно на променливостта на времето на всеки блок.
Събитието съвпада с шест-месечен връх в съвкупния размер на непотвърдени транзакции в мемпула (от mempool) на Биткойн. Транзакциите с биткойни се изпращат до мемпула, който служи като вид ‘депо’ за съхранение, след като са били проверени от други възли в мрежата, които не копаят. След това копачите вземат транзакции от мемпула и ги вмъкват в нови блокове, които след това се добавят към блокчейна на Биткойн.
Мемпулът на Биткойн достигна до 77,58 милиона байта на непотвърдени транзакции в четвъртък, според Blockchain.com.
(Източник: Blockchain.com)
Големият брой непотвърдени транзакции, съвпадащи с толкова бързо производство на блокове, е любопитен, като се има предвид, че работата на копачите на Биткойн е да вкарват непотвърдени транзакции в нови блокове.
С наближаването на третия халвинг на Биткойн (след по-малко от две седмици), случилото се с многото добити блокове може да сигнализира за предстояща корекция на трудността при копаене на фона на скока в добивната мощност.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.