През следващото десетилетие може да се наблюдава скок в стойността на недвижимите имоти, прехвърлени на блокчейн платформи, като нови проучвания прогнозират, че токенизираните имоти могат да надхвърлят $4 трилиона до 2035 г.
Тази цифра ще отбележи скок от по-малко от $300 милиарда, очаквани през 2024 г., според нов доклад на Deloitte Center for Financial Services, който прогнозира годишен ръст от над 27%.
Очаква се този ръст да бъде подхранван от комбинация от технологични иновации и промени в самия пазар на недвижимите имоти. Промените, предизвикани от пандемията, климатичните предизвикателства и възхода на дигиталните икономики, вече променят начина, по който се използват и оценяват имотите.
Крис Ин, съосновател на Plume Network – блокчейн, специално създаден за активи от реалния свят – подчерта, че традиционните офис пространства все повече се превръщат в AI центрове, логистични центрове и екологични жилища, създавайки нови инвестиционни възможности. Той обясни, че токенизацията предлага на инвеститорите персонализирана експозиция към тези развиващи се сектори.
Междувременно глобалните напрежения – особено опасенията относно вносни мита в САЩ под управлението на президента Доналд Тръмп – засилиха интереса към активи, базирани на блокчейн. Хуан Пелисер от IntoTheBlock отбеляза, че активи като стабилни монети и токенизирани активи от реалния свят са се превърнали в привлекателни убежища. Обемът на търговията с токенизирано злато, например, наскоро надхвърли $1 милиард, достигайки най-високото си ниво от банковата криза в началото на 2023 г.
С нарастващия прием, някои фигури от индустрията смятат, че регулаторите в крайна сметка ще наваксат. Ин сравни траекторията на токенизацията с ранните дни на Uber, предлагайки, че по-широката употреба естествено ще доведе до по-ясни правила. Той подчерта, че гарантирането на съответствието на токенизираните активи с международните стандарти за съответствие ще бъде от решаващо значение за по-широкото им приемане.
Въпреки това не всички са убедени, че недвижимите имоти са идеалната цел за токенизация чрез блокчейн. В речта си по време на Paris Blockchain Week 2025, главният оперативен директор на Securitize Майкъл Зоненшайн заяви, че макар блокчейн технологията да може да оптимизира части от процеса на сделките с недвижими имоти, настоящото търсене е по-скоро за активи с по-голяма ликвидност, отколкото за традиционни имоти.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.
Криптов борсата Gemini обяви пускането на токенизирани акции на MicroStrategy (MSTR) за клиенти в Европейския съюз, което позволява достъп в блокчейна до една от най-известните акции, свързани с Биткойн.