Вълна от интерес към стабилните монети залива корпоративна Америка, като все повече компании – големи и малки – проучват решения за плащания, базирани на блокчейн, за да заобиколят традиционните неефективности.
Според ново проучване на Coinbase, близо 30% от мениджърите на компаниите от Fortune 500 вече заявяват, че техните организации обмислят или вече интегрират стабилни монети. Това е огромен скок от едва 8% преди година, което подчертава рязкото повишение на доверието на корпорациите в крипто финансирането.
Проучването също така установи, че малките и средните предприятия (SMB) бързо наваксват. Над 80% от анкетираните лидери на SMB вече виждат стабилните монети като решение на високите такси и трансграничните конфликти, в сравнение с 61% през миналата година. Почти половината от тях очакват да използват криптовалути в рамките на три години.
Зад тази промяна стои неудовлетворението от остарелите банкови системи – бавни срокове за сетълмент, високи разходи за обработка и ограничен достъп до глобалните пазари. Стабилните монети предлагат привлекателна алтернатива: Бързи, евтини и безгранични транзакции, които не зависят от посредници.
Това не са само думи – ончейн активността потвърждава тенденцията. Месечният обем на стабилните монети достигна рекордни нива в края на 2024 г. и началото на 2025 г., надхвърляйки $717 милиарда. Годишният обем достигна $27.6 трилиона, изпреварвайки Visa и Mastercard взети заедно. Междувременно броят на притежателите на стабилни монети надхвърли 161 милиона, превишавайки потребителската база на най-популярните банкови приложения в Америка.
Движението не се ограничава само до бизнеса. Глобалните институции също обръщат внимание. Uber проучва стабилните монети, за да оптимизира глобалните плащания. В Абу Даби големи играчи си сътрудничат по токен, обезпечен с дирхам. Дори правителствени структури в Русия и САЩ обявиха планове да проучат национални стратегии за стабилните монети.
С набирането на популярност в различни индустрии и отвъд границите, това, което някога бе нишово финансово средство, сега се превръща в глобална инфраструктурна тенденция.
PNC Financial Services Group си партнира с Coinbase, като дава възможност на избрани клиенти да купуват и продават криптовалути директно от сметките си в PNC.
Goldman Sachs и BNY ще представят новаторска блокчейн инициатива, която ще позволи на институционалните инвеститори да купуват токенизирани акции на фондовете на паричния пазар, съобщи CNBC.
Като забележителна стъпка за американските крипто трейдъри, Coinbase обяви старта на регулирани от CFTC безсрочни фючърси чрез Coinbase Financial Markets (CFM).
Western Union гледа към стабилните монети като към следващата граница в глобалните плащания, сигнализирайки за преминаване към дигиталните активи след приемането на закона GENIUS.