Това се потвърждава от 19 процентния ръст през миналия месец в сравнение с 21 процентния за цялото първото тримесечие.
Mastercard може да благодари на JPMorgan, Bank of America и други за този спад. Тяхно е решението да забранят на клиентите да използват кредитната си карта, за да извършват транзакции с криптовалути. Това има домино ефект върху други банки като Capital One и Citigroup.
Макар че Mastercard имаше иначе силно представяне на първото тримесечие, анализаторите бяха привлечени към резултатите, свързани с криптовалути „като молец към пламъка“. така се изказа старши анализаторът на Susquehanna Джеймс Ерик Фридман.
Hund-Mejean от MasterCard идентифицира САЩ като епицентър на проблема с финансирането на крипто портмонета:
„Въпросът е, че редица банки са решили, особено в Съединените щати, да не позволят използването на карти за това конкретно средство за финансиране. И затова вече сме свидетели на относително значително намаляване на обема, свързан с това събитие „, каза Hund-Mejean.
Главният изпълнителен директор на Mastercard Аджай Банга говори за последните си пътувания до Азия. Той спомена последствията от Coincheck хака на стойност 530 млн. долара в Токио. Вместо да обвинява банките, които са издали забраните за кредитни карти, Банга посочи към колебаещото се търсене на крипто днес спрямо Q4 2017 и Q1 2018. Имайте предвид, че Банга преди това е отписвал децентрализираните цифрови валути като „боклуци“. Главният финансов директор на Visa по подобен начин изнесе тирада срещу „Биткойн“.
Спадът в трансграничните обеми на Mastercard не е едномесечен или тримесечен феномен. Трансграничните обеми ще бъдат изправени пред „по-строги сравнения“ за останалата част от 2018 г. поради силната за еврото 2017-та.
Възможно ли е да видим банките да обърнат мнението си за забраната на транзакции с кредитни карти за криптовалути? Не е изключено. Случвали са се и по-странни неща, особено напоследък.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.