Това се потвърждава от 19 процентния ръст през миналия месец в сравнение с 21 процентния за цялото първото тримесечие.
Mastercard може да благодари на JPMorgan, Bank of America и други за този спад. Тяхно е решението да забранят на клиентите да използват кредитната си карта, за да извършват транзакции с криптовалути. Това има домино ефект върху други банки като Capital One и Citigroup.
Макар че Mastercard имаше иначе силно представяне на първото тримесечие, анализаторите бяха привлечени към резултатите, свързани с криптовалути „като молец към пламъка“. така се изказа старши анализаторът на Susquehanna Джеймс Ерик Фридман.
Hund-Mejean от MasterCard идентифицира САЩ като епицентър на проблема с финансирането на крипто портмонета:
„Въпросът е, че редица банки са решили, особено в Съединените щати, да не позволят използването на карти за това конкретно средство за финансиране. И затова вече сме свидетели на относително значително намаляване на обема, свързан с това събитие „, каза Hund-Mejean.
Главният изпълнителен директор на Mastercard Аджай Банга говори за последните си пътувания до Азия. Той спомена последствията от Coincheck хака на стойност 530 млн. долара в Токио. Вместо да обвинява банките, които са издали забраните за кредитни карти, Банга посочи към колебаещото се търсене на крипто днес спрямо Q4 2017 и Q1 2018. Имайте предвид, че Банга преди това е отписвал децентрализираните цифрови валути като „боклуци“. Главният финансов директор на Visa по подобен начин изнесе тирада срещу „Биткойн“.
Спадът в трансграничните обеми на Mastercard не е едномесечен или тримесечен феномен. Трансграничните обеми ще бъдат изправени пред „по-строги сравнения“ за останалата част от 2018 г. поради силната за еврото 2017-та.
Възможно ли е да видим банките да обърнат мнението си за забраната на транзакции с кредитни карти за криптовалути? Не е изключено. Случвали са се и по-странни неща, особено напоследък.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.