Това се потвърждава от 19 процентния ръст през миналия месец в сравнение с 21 процентния за цялото първото тримесечие.
Mastercard може да благодари на JPMorgan, Bank of America и други за този спад. Тяхно е решението да забранят на клиентите да използват кредитната си карта, за да извършват транзакции с криптовалути. Това има домино ефект върху други банки като Capital One и Citigroup.
Макар че Mastercard имаше иначе силно представяне на първото тримесечие, анализаторите бяха привлечени към резултатите, свързани с криптовалути „като молец към пламъка“. така се изказа старши анализаторът на Susquehanna Джеймс Ерик Фридман.
Hund-Mejean от MasterCard идентифицира САЩ като епицентър на проблема с финансирането на крипто портмонета:
„Въпросът е, че редица банки са решили, особено в Съединените щати, да не позволят използването на карти за това конкретно средство за финансиране. И затова вече сме свидетели на относително значително намаляване на обема, свързан с това събитие „, каза Hund-Mejean.
Главният изпълнителен директор на Mastercard Аджай Банга говори за последните си пътувания до Азия. Той спомена последствията от Coincheck хака на стойност 530 млн. долара в Токио. Вместо да обвинява банките, които са издали забраните за кредитни карти, Банга посочи към колебаещото се търсене на крипто днес спрямо Q4 2017 и Q1 2018. Имайте предвид, че Банга преди това е отписвал децентрализираните цифрови валути като „боклуци“. Главният финансов директор на Visa по подобен начин изнесе тирада срещу „Биткойн“.
Спадът в трансграничните обеми на Mastercard не е едномесечен или тримесечен феномен. Трансграничните обеми ще бъдат изправени пред „по-строги сравнения“ за останалата част от 2018 г. поради силната за еврото 2017-та.
Възможно ли е да видим банките да обърнат мнението си за забраната на транзакции с кредитни карти за криптовалути? Не е изключено. Случвали са се и по-странни неща, особено напоследък.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.