На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Nasdaq 100, коригиран спрямо по-широката парична маса (M2), се върна към оценъчен коефициент, невиждан от над две десетилетия – коефициент, който исторически бележи върха на дот-ком балона. Това сравнение, макар и техническо, изпраща ясно послание: Технологичните акции може би се покачват по-бързо, отколкото икономическите фундаменти могат да оправдаят.
За разлика от простите ценови графики, този коефициент отчита колко ликвидност е влязла в системата. И отново оценките изглеждат далеч над тези парични граници.
Зад голяма част от настоящия импулс стои бумът на изкуствения интелект, който изстреля компании като Palantir в центъра на вниманието с рязък скок на приходите и растящи цени на акциите. Но това бързо изкачване предизвика нова дискусия дали ентусиазмът не изпреварва реалността.
Ръстът на акциите на компаниите за изкуствен интелект и производителите на чипове създаде вълна от оптимизъм, напомняща ранните дни на интернет, когато инвеститорите бяха по-фокусирани върху визията, отколкото върху жизнеспособността.
Натискът се усилва от политическите сътресения. Президентът Тръмп намекна за мащабни мита върху европейски стоки, както и за заплаха да наложи 25% данък върху iPhone устройства, купени в САЩ. Тези коментари разтърсиха пазарите, свалиха акциите на Apple и внесоха нова несигурност в и без това крехката обстановка.
През 2025 г. технологичният сектор проявява признаци на нестабилност, като се колебае между резки ръстове и внезапни разпродажби. А с оценките, които отново достигат исторически опасни нива, някои се страхуват, че следващият спад може да бъде нещо повече от корекция – той може да бъде решаващ.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.