Сравненията показват, че съдбата на Биткойн вероятно ще бъде като тази на петрола, спрямо всички досегашни индикации
Биткойн преминава през същия процес на създаване като петрол чрез копаене и също е голяма заплаха за икономическата среда. По-голям процент от световното богатство се съхранява в дигитална валута, където Биткойн е на първо място. Тя се превърна в доминиращ продукт. Според обществото, водено от Виталик Бутерин, възможно е крипто пазарът да постигне 1000-кратна възвращаемост в дългосрочен план.
Най-високото ниво на „крипто осъзнаване“ беше през 2017 година, което доведе до стойност на криптовалутите от $200 милиона до $200 милиарда, което е около 70% от световното богатство, включително злато, резервни валути, други традиционни активи.
Блокчейн пространството стига до място, където се вижда таван. Ако говорите със средностатистическия образован човек в този момент, те вероятно са чували за блокчейн поне веднъж. .
Когато петролът се колебае, това може да окаже сериозно влияние върху световната търговия и обема на богатството. Между 2014 и 2016 година се наблюдава сериозен спад в цената на петрола – около 70%. След като разтърси световното богатство, както прави и Биткойн сега, колебанията в цените влияят на световното финансово състояние.
Неотдавнашният спад в цената на Биткойн създаде разтърсване във финансовия и криптовалутния пазар, тъй като цените на останалите криптовалути също паднаха. В началото на януари 2018 година, стойността на дигиталните активи се повиши до $830 милиарда, но след скорошното понижение в стойностите и мечия пазар, общата цифра намаля с $550 милиарда в началото на януари. Това беше тежък удар за цялата световна икономика, милиони бяха изгубени, много компании бяха принудени да затворят, включително копачите на Биткойн.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.