Една от държавите, с които граничи България използва блокчейн технология за преброяване и валидиране на гласовете на президентските избори, които се проведоха на 24 ноември.
Постоянният избирателен орган (ROAP) в Румъния използва Европейската инфраструктура за блокчейн услуги (EBSI) – мрежа от възли в 27 европейски държави, за да осигури прозрачност и възможност за проследяване. Избирателите могат да преглеждат транзакциите в публичната счетоводна книга чрез табло в реално време на официалния уебсайт на ROAP. Към настоящия момент са добавени над 83,000 блока, съдържащи криптографски проверени гласове.
Специалната телекомуникационна служба на Румъния (STS) подчерта, че системата повишава устойчивостта на изборите, целостта на данните и доверието. Като закрепва дигиталните отпечатъци на данните от гласуването в мрежата на EBSI, системата добавя допълнително ниво на сигурност.
Румъния е пионер в приемането на блокчейн. През 2023 г. тя стартира платформа за търговия с NFT чрез децентрализираните услуги на ICI, използвайки блокчейна MultiversX. През 2024 г. националната новинарска агенция на Румъния, Agerpres, публикува първата официална новина като NFT, записана трайно в MultiversX. Този местен блокчейн, създаден от румънците Бениамин и Лучиан Минку и Лучиан Тодеа, получи световно признание като обещаващ конкурент на Етериум.
Експертите, включително блокчейн ентусиастът Анду Табаку, хвалят потенциала на блокчейна като „машина за истината“ за валидиране и собственост. MultiversX е особено възхваляван за своята технология за sharding, която анализаторите смятат за пробив в крипто. Нейната екосистема продължава да привлича стартъпи и големи партньори, като например Alibaba Cloud.
Използването на блокчейн в изборите в Румъния през 2024 г. може да създаде глобален прецедент за прозрачност и доверие в правителството чрез неизменност на данните, демонстрирайки потенциала на технологията за трансформиращи публични приложения.
Lido може скоро да промени начина, по който се вземат решения в рамките на своята екосистема. Ново предложение, LIP-28, представено на 8 май, има за цел да даде на притежателите на стейкнати Етериум токени (stETH) правото да се противопоставят на потенциално вредни решения, взети от гласуващите с LDO токени.
Robinhood изглежда в готовност да направи най-смелата си стъпка досега: Да доведе американските финансови пазари в Европа с помощта на блокчейн технологията.
Мелдивите се стреми да се превърне в глобален играч в областта на финансовите технологии.
Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин призова за основна промяна на дизайна на блокчейна, предупреждавайки, че нарастващата сложност на мрежата застрашава нейния дългосрочен успех.