Цените на петрола се повишиха в сряда, което е първият ръст от Коледа насам, на фона на ескалацията на напрежението в Червено море.
Опасенията за потенциални прекъсвания на петролния поток в Близкия изток допринесоха за поскъпването.
Мат Смит, водещ американски анализатор в Kpler, отбеляза, че конкретните размирици в Иран и протестите в Ел Шарара, най-голямото петролно находище в Либия, са повлияли на бичите нагласи на пазара.
Цената на петрола West Texas Intermediate достигна $72.70 за барел, което представляваше ръст от 3.3%, а цената на петрола сорт Брент се установи на $78.25, което представляваше ръст от 3.1%.
Съобщенията за взривове и смъртни случаи в Иран, в близост до церемония в чест на генерал Касем Солеймани, както и спирането на либийското петролно находище Шарара допринесоха за безпокойството на пазара.
Дентън Чинкуеграна, главен петролен анализатор в OPIS, подчерта, че въпреки военните действия цените на петрола са били засегнати минимално, тъй като производството е останало незасегнато. Основните последици се изразяват в разходите за доставка и закъсненията.
Нападенията на хутите в Червено море накараха големите корабни компании да спрат доставките през декември. Беше избран по-дългият маршрут около нос Добра надежда, което значително удължи времето за доставка и увеличи транспортните разходи.
Анализаторите на Commerzbank отбелязаха повишения риск от прекъсване на доставките, което допринесе за скока на цените на петрола. Форуърдната крива на петрола сорт Брент се измести в посока на ретроспекция, което сигнализира за по-високи цени на доставките в близко бъдеще в сравнение с по-късните доставки.
Ситуацията се изостри, след като Иран изпрати военен кораб, след като американските военни потопиха управлявани от хутите лодки. Стивън Инес от SPI Asset Management нарече това безхитростна иранска пропаганда.
Анализаторите на Commerzbank предположиха, че действията на Иран могат да доведат до допълнителни ограничения на търговския маршрут, което потенциално да повиши цените на петрола.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.