Пробивът на квантовото подразделение на Google променя представата за бъдещето на киберсигурността и може да направи криптографските основи на Биткойн по-уязвими, отколкото се смяташе досега.
В наскоро публикувана научна статия изследователи от Google разкриха, че квантовите компютри вече теоретично могат да разбият RSA-2048 криптиране, използвайки по-малко от 1 милион кубита, което е значително намаление в сравнение с предишната им оценка от 2019 г., която изискваше 20 милиона. Актуализираният модел предполага, че този процес може да бъде завършен за по-малко от седмица – много по-бързо и с много по-малко ресурси, отколкото се очакваше.
Водещият изследовател Крейг Гидни приписва този скок на подобрения в две ключови области: По-бързи квантови алгоритми и по-компактен и ефективен метод за корекция на грешки. Известно сложно действие, наречено „модулно експониране“, бе ускорено два пъти, а техника, наречена „култивиране на магическото състояние“, драстично намали физическите ресурси, необходими за поддържане на квантовата стабилност по време на изчисленията.
Макар че тези теоретични системи са все още далеч от внедряване – днешните най-мощни квантови компютри са далеч от необходимия брой кубити – проучването демонстрира, че квантовите заплахи вече не са просто футуристична тема за разговор. Най-мощната машина на IBM до момента, Condor, има само 1,121 кубита, а чипът Sycamore на Google работи с едва 53.
Въпреки че Биткойн не разчита на RSA, той използва криптография с елиптична крива (ECC) – система, базирана на сходни математически принципи. Много криптографи считат, че след като RSA стане остаряла под натиска на квантовата технология, ECC може да последва скоро след нея. 256-битовото криптиране на ВТС все още се счита за безопасно, но ускоряващото се развитие на квантовата технология предполага, че защитата му може в крайна сметка да бъде компрометирана.
Новината не е непосредствена причина за паника, но е ясен сигнал. Институциите, които разчитат на настоящите стандарти за криптиране, ще трябва да преосмислят своята дългосрочна инфраструктура за сигурност. А за Биткойн и по-широката блокчейн екосистема, надпреварата за квантовоустойчива криптография става много по-належаща.
Биткойн ETF-ът на BlackRock, IBIT, затвърди доминиращата си позиция на американския спот пазар на криптовалутите, привличайки почти всички постъпления по време на 10-дневен период, в който в сектора вляха над $4.26 милиарда.
След като някога се противопоставяше на дигиталните валути, Пакистан сега предприема драстична промяна в посока към Биткойн приема.
Централната банка на Русия направи значителна крачка, като позволи на акредитирани инвеститори достъп до финансови инструменти, свързани с криптовалути, чрез традиционни финансови институции.
Илон Мъск се оттегли от поста си на ръководител на Департамента за ефективност на правителството (DOGE), като посочи трудността при намаляването на федералните разходи и бюрокрацията.