В неотдавнашно изявление Ян Хациус, главният икономист на Goldman Sachs разкри, че банката е преразгледала прогнозата си за начало на рецесия в САЩ през следващите 12 месеца. Вероятността е намалена на 20%, в сравнение с прогнозираните преди това 25%.
Решението за намаляване на вероятността се корени в увереността на банката, че инфлацията може да бъде овладяна, без да се налага рецесия.
Хациус подчерта, че последните данни са затвърдили това убеждение, особено с данните за забавяне на инфлацията на потребителските и производствените цени през юни. Това забавяне потенциално би могло да доведе до по-облекчена парична политика в бъдеще.
Икономиката остана устойчива въпреки по-високите разходи по заемите, откакто Федералният резерв започна кампанията си за повишаване на лихвените проценти в началото на 2022 г.
Хациус призна, че през следващите няколко тримесечия се очаква известно забавяне, главно поради по-бавното нарастване на реалния разполагаем личен доход и намаленото банково кредитиране. Въпреки това той запази оптимистичната си прогноза за икономическия растеж, макар и с темп под тенденцията.
Що се отнася до настоящата инверсия на кривата на доходността на държавните облигации, Хациус я отхвърли като прекалено песимистична, твърдейки, че тя отразява мрачните икономически прогнози.
Обикновено считана за предвестник на рецесия, обърнатата крива на доходността може да показва очаквания за намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв с цел стимулиране на икономиката.
Въпреки това Хациус сподели предположение, че по-ниската инфлация може да бъде правдоподобен сценарий за намаляване на лихвените проценти, независимо от инверсията на кривата на доходността.
В перспектива Хациус очаква окончателно повишение на лихвените проценти с 25 базисни пункта на предстоящата среща на централната банка на САЩ за определяне на лихвените проценти. С това настоящият цикъл на затягане на паричната политика, може да приключи.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.