Гари Каспаров, руският шахматист, който се изправи срещу суперкомпютъра на IBM Deep Blue, казва, че Биткойн, крипто и блокчейн технологиите са решението в търсенето на поверителност на финансовите пазари.
В интервю от 23-ти юли с Роджър Хуанг от Forbes, Каспаров заяви, че е видял много потенциал в криптовалутите. Според него те дават на хората по-голям контрол върху парите си, който обикновено се регулира „или от държавата, и от корпорациите, или от външни партии“.
„Хубавото на Биткойн е, че знаете точно числото – магическото число от 21 милиона“, заяви шахматиста, като се позова на максималния брой Биткойн (BTC) монети, които някога ще бъдат добити. „Но когато погледнете другата страна, например ФЕД, никога не знаете колко трилиона долара ще се появят на пазара утре, което ще навреди на спестяванията ви.“
Каспаров е председател на Фондация за правата на човека – фондация, която използва технологии и дигитални иновации, за да защити онези, чиито свободи са застрашени. Според него, блокчейн технологията и криптовалутите като Биткойн са „естествен избор“ за защита срещу нарушения на неприкосновеността на личния живот и правата на човека.
„Смятам, че постоянното нарастване на популярността на Биткойн и други криптовалути, и блокчейн технологията като концепция е неизбежно, защото това е отговор на прехвърлянето на властта от отделни лица към държави или други институции, които могат да действат върху нашата поверителност без наше съгласие.“
През юни бе съобщено, че шахматен мач между гросмайстора – Сергей Карякин – и основателя на Algorand – Силивио Микали – е записан на блокчейн.
Подобно на Каспаров, Каякин изрази интерес към криптовалутите и свързаната с тях технология. Според Микали, Algorand, блокчейн платформа, която е базирана на доказателство за залог, може да се използва за по-нататъшно усвояване на шахмата.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.