Докато икономиките по света се борят с настоящата световна криза в сферата на здравеопазването и се опитват да спасят бизнеси от всякакъв калибър, Макс Кайзер твърди, че държавните облигации представляват най-големия балон в икономиката - не Биткойн или злато.
В последния епизод на ‘Kaizer Report’, водещaта Стейси Хърбърт представи графика, споделена в Twitter от Холгер Жаепиц, старши бизнес редактор в германската медия Welt.
Графиката изобразява срив на облигациите след глобалната пандемия от коронавирус.
Хърбърт казва,
„[Графиката] сравнява ситуацията на финансовите пазари, по-специално на пазарите на паричната политика – Covid-19 убива фиатната системата. А пазарът на облигации, както винаги сме предупреждавали – който е бил в бичи цикъл през последните 40-50 години – е най-големият пазар от всички.“
Жаепиц коментира,
„Ето как изглежда сривът на облигациите: Стойността на глобалните облигации се понижи с 5 трилиона до 55,5 трилиона долара през последните 2 седмици, което е равно на БВП на Япония. Инвеститорите се опасяват от цунами от нов дълг, тъй като правителствата по света са готови да пуснат огромни планове за фискално стимулиране.“
Кайзер спомена, че това представлява спукването на балона на облигациите.
„Най-големият балон в световната икономика не беше Биткойн. Със сигурност не беше златото. Това беше пазарът на облигации. Пазарът на суверенни облигации. И когато тези страни започнаха да издават държавен дълг с отрицателен лихвен процент, това беше ясен знак, като сигнала на Батман в небето, тъй като е на път да се срине …
Разбира се, пазарът на облигации ще се върне към средната стойност. Ще се възстанови, ще се върне към дългосрочната си тенденция от 5-6% при 10-годишна държавна облигация. Това означава 50-60% спад на облигационния пазар, което означава почти всяка S&P корпорация сега ще трябва да обяви фалит.
Те ще се нуждаят от масово спасяване, масово преструктуриране, масови съкращения, но това е цената, която трябва да платите за надуването на този огромен балон….“
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.