Пет основни банки в Южна Корея се присъединиха към Междубанковата Информационна Мрежа (IIN) - блокчейн за плащания на JPMorgan.
Тази новина допълнително увеличава присъствието на Азия в инициативата на IIN.
Според Fn News, пет от най-големите банки в Южна Корея се регистрираха да бъдат част от IIN на JPMorgan. Тези банки се превръщат в най-новото допълнение към нарастващия списък на финансовите институции, които искат да участват в предложената блокчейн-базирана платежна система.
От JPMorgan казват, че повече от 340 банки проявяват интерес да кандидатстват за участие в IIN. Проектът, който ще функционира като глобална банкова екосистема, има за основна цел да намали разходите и времетраенето на транзакциите в трансграничните плащания.
JPMorgan тества също и своята стабилна монета – JPM Coin, за пускане в IIN. Блокчейн услугата за плащания работи на Quorum – децентрализирана ‘леджър’ платформа, базирана на Етериум блокчейна.
IIN е само една от многото платформи за блокчейн плащания, разработени от банките. Още през юни 2019 г., Fnality International обяви платформата си за глобални преводи, която ще бъде използвана от консорциум от банки в САЩ, Япония и Европа.
Wells Fargo има и свой собствен проект за стейбълкойн за трансгранични плащания, наречен Wells Fargo Digital Cash. Въпреки плановете си, банката продължава да поддържа анти-крипто позиция, като дори съобщава, че не позволява на своите клиенти да участват в криптовалутни транзакции.
Новините за петте южнокорейски банки – Банка за развитие на Корея (KDB), Shinhan Bank, Woori Bank, KEB Hana Bank и NongHyup Bank (NH), увеличава броя на азиатските банки, възприемащи блокчейн платежна инфраструктура.
Както по-рано бе съобщено, вече има 80 японски финансови институции, подписани в IIN на JPMorgan. Тази цифра поставя Япония като най-високия процент от банките от всяка отделна страна по проекта.
Според Business Times of Singapore, азиатските банки представляват около 40% от настоящите участници в IIN. Миналата седмица базираната в Сингапур Oversea-Chinese Banking Corporation (OCBC) – втората по големина банка в Югоизточна Азия, също се присъедини към INN.
Тези разработки очевидно предначертават бъдещето на международните парични преводи като доминирани от блокчейн технологията. Въпреки това, няма ясна информация кой проект ще получи мнозинство в развиващия се пазар. Блокчейн стартъпите като Ripple също трябва да се конкурират с тези банкови консорциуми.
Chainlink обяви мащабно институционално партньорство с Westpac Institutional Bank и Imperium Markets като част от проекта Acacia – съвместна инициатива с участието на Резервната банка на Австралия и Центъра за изследване на сътрудничеството в областта на дигиталните финанси (DFCRC).
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.
Ripple направи важна стъпка в разширяването на институционалната си инфраструктура за дигитални активи в Близкия изток, като си партнира с Ctrl Alt в подкрепа на първата подкрепяна от правителството инициатива за токенизация на недвижими имоти в Дубай.
Според компанията за ончейн анализ Nansen няколко блокчейна отчитат рязко повишаване на активността на потребителите, начело със Sonic, която регистрира впечатляващ 89% ръст на активните адреси през последните 7 дни.