FinCEN документите показват, че мерките срещу пране на пари са крайно неефикасни.
Някои от най-големите банки в света, включително JPMorgan Chase, HASBC и Deutsche Bank, позволиха на престъпници да изперат почти $ 2 трилиона в незаконни печалби от 1999 до 2017, според информация, изтекла от FinCEN, придобита от BuzzFeed News.
Разследването бе проведено от 109 медийни организации заедно с интернационалния консорциум от разследващи журналисти.
Тези институции са помагали на наркобарони, оператори на Понци измами и наемни убийци да местят пари из света, според BuzzFeed News.
“Приходите от нарковойни, състояния, откраднати от развиващи се държави и спестявания, откраднати от Понци измами всички са могли спокойни да минават през тези финансови институции, въпреки предупрежденията от собствените им служители.”
Над $ 1.3 трилиона в мръсни пари са били свързани само с Deutsche Bank. Марк Скуфс, главният редактор на BuzzFeed News, описа това като най-голямата схема за пране на пари в света в своя Twitter публикация.
“Високопоставени изпълнителни лица от Deutsche Bank са имала директни познания за годините сериозни провали, които са направили банката уязвима към една от най-големите схеми за пране на пари в историята.”
Разследването разкри минусите на законите срещу пране на пари и други мерки, които са предвидени, за да предотвратяват подобни незаконни дейности.
“Въпреки способността на банките на разследват всеки притежател на сметка, документите от FinCEN разкриват, че големите финансови институции често не успяват да извършат най-елементарните проверки на клиентите си, като да верифицират къде е базиран даден бизнес, когато някои отвори сметка.”
Биткойн често се разглежда като любимец на престъпниците, но тези документи разкриват проблемите в системата на най-големите банки в света и подчертават неспособността им да се справят с прането на пари.
От особено значение е да вземем предвид страшните думи на главният правен директор на Kraken, който предупреди Биткойн ентусиастите, че това разкритие може да има негативен ефект върху флагманската криптовалута.
“Ако мислите, че това е добре за Биткойн, ще бъдете разочаровани.”
If you think this is good for bitcoin, man you are going to be so disappointed.
— Marco Santori (@msantoriESQ) September 20, 2020
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.