В понеделник Sberbank, най-голямата руска банка, обяви разработването на Gigachat - чатбот технология, която се конкурира с ChatGPT - популярен чатбот с изкуствен интелект (ИИ).
Съобщава се, че Gigachat превъзхожда ChatGPT и други чатботове благодарение на по-доброто си разбиране на руския език и способността да генерира изображения – функция, която понастоящем липсва в ChatGPT.
Първоначално чатботът ще бъде достъпен само за избрана група лица, който ще го тестват, като те могат да се регистрират чрез затворен канал в Telegram.
Според главния изпълнителен директор на Sberbank, Херман Греф, Gigachat е „пробив за по-голямата вселена на руските технологии“ и може да се използва от всеки, включително студенти и изследователи, за научни цели.
Тъй като използването на ChatGPT придоби масово признание, ходът на Sberbank да се конкурира със стремглавия възход на програмата е логична стъпка. Банката се отличава със значителните си инвестиции в технологичния сектор през последните години, а GigaChat е най-новото допълнение към нейното технологично портфолио.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Търсенето на Сатоши: Откровената изповед на Дориан Накамото
Стартирането на GigaChat отразява и усилията на Sberbank да намали зависимостта си от вноса на фона на западните санкции, наложени на страната. Банката се стреми да разработи алтернатива в рамките на Русия, което става все по-важно, тъй като технологиите стават все по-важни за дейността на финансовите институции.
Нейните амбиции обаче бяха помрачени от нахлуването в Украйна и последвалите санкции от страна на Запада, което доведе до 80% спад на нетната печалба през 2022 г., след като беше изключена от системата за финансови преводи SWIFT и се оттегли от европейския пазар.
Навлизането на Sberbank в пространството на генеративния ИИ следва примера на други технологични гиганти, като Илон Мъск и Google, които вече са пуснали свои ChatGPT системи. Въпреки това въвеждането на GigaChat на пазара бележи значителна стъпка за внедряването на технологията на изкуствения интелект в банковия сектор.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.