Sberbank, най-големият руски банков гигант, навлиза в бизнеса с крипто търговията, като този месец ще предложи на клиентите си услуги, свързани с криптоактиви.
Заместник-председателят на Управителния съвет на банката Анатолий Попов заяви, че скоро клиентите ще могат да търгуват с Биткойн и други криптовалути и да участват в транзакции с дигитални финансови активи (DFA). Sberbank има за цел да стартира тези услуги още през юни.
Sberbank, втората по големина финансова институция в Европа със седалище в Москва, планираше да пусне съвместима с Етериум DeFi платформа през април, но това беше отложено за юни. Платформата ще интегрира издаване на токени, смарт договори и банкови услуги.
Инвестиционното звено на Sberbank, Sber Asset Management, също планира да представи първия в Русия борсово търгуван фонд (ETF), базиран на блокчейн.
Александър Ведяхин, заместник-председател на банката, подчерта положителните ефекти от навлизането на банката в пространството на дигиталните валути, привличайки повече инвеститори, интересуващи се от крипто пазара.
Sberbank активно използва блокчейн системи и е решена да предостави достъпни услуги за дигитални активи до края на първото или началото на второто тримесечие на 2023 г.
През 2021 г. Sberbank поиска одобрение от руското правителство за пускане на своя стабилна монета, а през следващата година получи разрешение да емитира и търгува с дигитална валута. Alfa Bank, друга частна руска банка, е оторизирана да емитира криптовалута, а признати финансови институции като Lighthouse и Atomyze също оперират в това пространство.
Приемането на дигиталните валути от страна на Sberbank означава нейната ангажираност към иновациите във финансовата сфера и водещата ѝ роля в Русия. Банката продължава да се адаптира към развиващата се индустрия и е готова да оформи бъдещето на дигиталните валути.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.