Изпитващ затруднения петролен гигант от Южна Америка може би най-накрая ще преодолее дългогодишния си проблем със спада в производството.
Венецуела притежава най-големите доказани запаси от петрол в света, като надминава дори Саудитска Арабия. По-голямото предлагане на венецуелски суров петрол на световния пазар може да облекчи ограниченото предлагане, което допринесе за енергийните шокове през миналата година и потенциално да намали инфлацията.
Цената на суровия петрол в САЩ, като West Texas Intermediate е малко под $70 за барел, са намалели с около 40% през последната година, което е довело до значителен спад в цените на рафинираните продукти като бензина.
Спадът на цените на енергоносителите допринесе за намаляване на годишната инфлация в САЩ, като през май основният темп на инфлация достигна 4%, което е най-бавният темп от март 2021 г. насам.
Повечето анализатори обясняват спада на цените на петрола преди всичко с икономическата слабост в Китай – най-големия източник на търсене на петрол в световен мащаб, който все още се бори с прекъсванията след COVID.
Въпреки това някои експерти смятат, че увеличеното предлагане на петрол, включително от Венецуела, също оказва влияние върху цените.
Според неотдавнашна изследователска бележка на петролните анализатори от Goldman Sachs те очакват ограничен потенциал за повишаване на цените на петрола поради нарастващото предлагане, като се позовават на увеличеното производство от силно санкционирани производители като Иран, Русия и Венецуела.
Международната агенция по енергетика също така заяви, че „Венецуела изглежда най-накрая е спряла дълготрайния си спад, тъй като производството на суров петрол се увеличава„.
Тези коментари бяха направени в публикуван в сряда доклад относно средносрочните перспективи за петролния пазар.
Поради политизирането на държавната петролна компания производството на петрол във Венецуела непрекъснато намаляваше в продължение на десетилетия, преди световните цени на петрола да се сринат през 2014 г.
Сривът доведе до неизпълнение на задълженията на държавния петролен гигант PDVSA, което силно ограничи възможностите му да инвестира в производството и предизвика икономическа криза.
В началото на 2019 г. администрацията на Тръмп наложи санкции, целящи да отслабят левия авторитарен режим на президента Николас Мадуро, което доведе до рекордно ниски нива на производство.
Въпреки това, в отговор на шока в цените на петрола през миналата година, администрацията на Байдън започна предпазливо да облекчава някои ограничения върху венецуелския петрол, включително предоставяйки на Chevron лиценз за възобновяване на дейността в страната.
Тази стъпка дойде след напредъка в преговорите между Мадуро и политическата опозиция – значителна политическа пречка, която САЩ искаха да преодолеят, преди да отслабят натиска върху режима.
Според Фернандо Ферейра, анализатор в базираната във Вашингтон консултантска компания Rapidan Energy Group, от известно време се наблюдава предпазлив оптимизъм по отношение на производството във Венецуела.
Той предполага, че Венецуела може да доближи производството си до 1 милион барела дневно през тази година, отчасти поради облекчаването на първоначалния кръг от санкции.
Важно е обаче да се отбележи, че този добив все още е малка част от някогашния пик на производството на Венецуела, който през 1997 г. достигна приблизително 3.5 милиона барела на ден.
Освен това то представлява сравнително скромен принос към световната икономика, която потребява около 100 милиона барела дневно. Някои твърдят, че може би не си струва да се правят отстъпки на една брутална диктатура.
Райън Бърг, директор на Американската програма в Центъра за стратегически и международни изследвания, предложи засилване на връзките с богати на енергия държави като Бразилия и Колумбия като средство за повишаване на енергийната сигурност на САЩ, вместо да се разменя една диктатура за друга.
Актуална информация за преговорите между венецуелския режим и опозицията за установяване на основни правила за предстоящите избори, насрочени за следващата година.
Способността на Венецуела да достигне прогнозирания добив от 1 милиона барела на ден зависи от напредъка в тази област, тъй като той може да доведе до по-нататъшно облекчаване на санкциите от страна на САЩ, обяснява Ферейра.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.