Служителите в Коста Рика могат да получават част от заплатата си в криптовалути напълно законно.
Някои разпоредби в националното законодателство позволяват на компаниите да плащат на своите работници не само с фиатни пари, но и със стоки, а някои правни експерти смятат, че криптовалутите могат да се поберат в тази категория. Освен това костариканските закони предвиждат използването на общоприети активи като средство за плащане.
Работниците в Коста Рика може скоро да започнат да получават част от заплатата си в криптовалута, съобщиха местните медии. Що се отнася до законите на Коста Рика, няма причина това да не се случи. Законодателството на страната позволява на работодателите частично да заплащат на своите служители в стоки, които не са валути, докато минималната заплата се плаща в пари. Той също така развива концепцията за „квазипарите“ или всеки актив, който може да се използва като платежно средство и е широко приет като такъв в обществото.
„Това е една тенденция, която може да се задържи в страната“, заяви Роландо Пераза, който работи в известната адвокатска кантора в Централна Америка Nassar Abogados. „Този вид плащане по никакъв начин няма да замени традиционните или ликвидните пари. По-скоро би станало стимул за работниците, които биха могли да решат дали да приемат тези валути като заплащане за услугите си „, обясни експертът, цитиран от Коста Рика News. Той също така подчерта, че във всеки случай служителите са защитени от член 166 от Кодекса на труда на страната.
Публикацията отбелязва, че през октомври миналата година Централната банка на Коста Рика (CBCR) издаде директива, която установи, че криптовалутите са извън националната банкова система.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.