Биткойн (BTC) се превърна в новаторски финансов актив, който привлича интереса на инвеститори, технолози и ентусиасти по целия свят със забележителния си растеж.
От създаването си през 2009 г. тази децентрализирана дигитална валута промени из основи финансовия пейзаж, като постави под въпрос традиционните концепции за парите и промени начина, по който възприемаме финансите.
Към момента на писане на статията BTC може да се похвали с пазарна капитализация от приблизително $600 милиарда. От гледна точка на пазарната оценка, ако Биткойн беше компания, тя щеше да се нареди на 10-то място по големина в световен мащаб, отстъпвайки на компании като Apple ($3.04 трилиона), Meta Platforms ($732 милиарда), Berkshire Hathaway ($747 милиарда), Tesla ($887 милиарда) и Nvidia ($1.04 трилиона), Amazon $1.33 трилиона и други.
Струва си да се подчертае, че Биткойн, основан през 2009 г., е сравнително млад в сравнение с другите субекти в този списък. Например индустриалният гигант Apple, който понастоящем е най-голямата компания в света, е създаден през 1976 г. По подобен начин Microsoft започва своето пътуване през 1975 г., докато Tesla, Meta и Alphabet са основани съответно през 2003, 2004 и 1998 г.
Освен това настоящата пазарна капитализация на BTC е приблизително наполовина от най-високата стойност за всички времена, постигната по време на бичата фаза на пазара в края на 2021 г. По това време цената на Биткойн се покачи до почти $69,000, което повиши пазарната му оценка над $1.2 трилиона.
Като се има предвид потенциалът за надхвърляне на предишните рекордни стойности и перспективата за широко приемане, Биткойн притежава способността да се превърне в един от най-ценните финансови активи в световен мащаб.
Биткойн отбеляза най-лошото си първо тримесечие от седем години насам.
Tether значително увеличи своите Биткойн резерви, придобивайки 8,888 BTC през първото тримесечие на 2025 г.
Metaplanet значително увеличи своите Биткойн притежания, затвърждавайки позицията си сред най-големите корпоративни притежатели на водещата криптовалута в световен мащаб.
Неотдавна Нилтон Дейвид, директор по паричната политика в централната банка на Бразилия, отхвърли идеята за добавяне на криптовалути към чуждестранните резервни активи на страната, като я нарече неподходяща стратегия.