На фона на възходящите движения на криптовалутите, наблюдавани на пазара от началото на месеца, Fantom направи пробив в DeFi и спот пространството.
По този начин алткойнът дори е задмина гиганти като Биткойн и Етериум по печалби. Последните 7 дни се оказаха толкова добри за инвеститорите, че дори и новобранците хора говореха за това.
Да си популярен и да си печеливш обаче са 2 различни неща. И така, какво точно е Fantom в момента?
Fantom беше осмият по големина блокчейн по отношение на заключената обща стойност в DeFi (TVL). Днес той е четвъртият по големина. Само за няколко дни той задмина блокчейн проекти като Polygon, Terra и Avalanche – всеки от тях регистрира свои собствени скорошни възходящи движения.
На 6-ти октомври TVL на Fantom беше $2.4 милиарда, цифра в съответствие с постоянното увеличение, което се случваше и преди. През следващите 48 часа тя се повиши със 7 милиарда, достигайки $9.01 милиарда. Към момента на публикуване, общата заключена стойност е малко под $5.7 милиарда.
Това обаче не е всичко. Fantom, от стартирането си, е спечелил само над 30 протокола. Въпреки това, безбройните партньорства и актуализации, ориентирани към екосистемата, през последните 6 месеца, доведоха до цялостното повишаване на TVL с космическите 16,853,800%, преди да направи своя спад.
Въпреки че няма изрична причина защо мрежата наблюдава такова рязко покачване, огромна заслуга определено отива при нарастването на NFT пространството. Благодарение на него някои от протоколите, базирани на Fantom, също са се разрастнали значително.
Протоколите като Anyswap, NFT пазара PaintSwap и Shiba Fantom са нараснали съответно с 235%, 91%и 155%.
На всичкото отгоре самият токен на мрежата FTM направи 87.3% през изминалата седмица. Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) бяха поскъпнали съответно само с 24% и 20%.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето защо цената на Fantom (FTM) скочи с над 36%
Плюс това, мрежата вече има солиден процент на участие и положителни притоци. Повече от 35.1% от адресите държат известен баланс в мрежата. Тъй като мрежата обещава да разреши „трилемата“ за децентрализация, мащабируемост и сигурност, изпълнителният директор на Nansen Алекс Сваневик наскоро заяви:
Много съм развълнуван да видя какво предстои.
Това обаче не ни разказва цялата история.
Помислете за това – волатилността на мрежата в момента, комбинирана с навлизането на индекса на относителната сила (RSI) в зоната на свръхкупуване (реф. изображението на ценовото движение на FTM), предполага, че спадът на цените може да дойде неочаквано.
По този начин новите инвеститори е по-добре да се включат внимателно. Спомнете си какво се случи, когато спадна с над 20% за един ден, след изкачване с цели 253% през седмицата. Сега този пример няма за цел да изготви еквивалентност между меме криптовалутата и функционалния алткойн. Но въпросът остава, че е най-добре да бъдете предпазливи относно алткойните, които влизат в светлината на прожекторите толкова рязко и неочаквано.
С наближаването на лятото в САЩ, крипто пазарът не отразява сезония оптимизъм, на който се надяваха много инвеститори.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ официално започна разглеждане на предложението на Canary Capital за Tron ETF, което се откроява на фона на многократните забавяния в процеса на одобрение на крипто ETF-ите.
В ход, който привлече вниманието на крипто пазара, Артър Хейс, бивш главен изпълнителен директор на BitMEX и дългогодишен пазарен коментатор, подкрепи HYPE, родния актив на децентрализираната борса за деривати Hyperliquid.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.