Показателите на последните парични потоци показват, че опитните крипто търговци подхранват сегашния бум на Биткойн.
Данните от индекса за крипто цени Coinlib показват, че стабилната монета USDT на Tether е отговорен за най-големия дял от покупките на Биткойн през крипто обмени. Само на 27-ми юни $ 6,99 милиарда преминават между двете криптовалути.
Етериум е втората най-използвана валута в търговията с Биткойн, като между двете се движат $ 2.45 милиарда. На трето място е щатският долар, който отчита
$ 1,99 милиарда, обменени между него и BTC.
Мати Грийнспан, старши пазарен анализатор в eToro, посочва класациите на Coinlib като доказателство за участието на ветерани.
“Всички данни, които имаме, показват, че сегашното #bitcoin рали се управлява от #Cryptotraders [крипто търговци], които вече са запознати с пазара […]
Въпросът е, дали начинаещите ще поемат и ще ни изстрелят над ATH [върха на всички времена]?”
Ролята на институциите на пазара е все по-трудна за проследяване, тъй като те често купуват активи в частни, извънборсови сделки. Въпреки това, тези, които управляват крипто активи, като Grayscale твърдят, че инвестициите в сектора нарастват рязко. През първото тримесечие на 2019 г. компанията отчете увеличение от 2,300% в инвестициите на хедж фондовете.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.