Начало » Други » МВФ коментира крипто и ролята на централните банки в монетарната система

МВФ коментира крипто и ролята на централните банки в монетарната система

05.09.2022 15:48 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
МВФ коментира крипто и ролята на централните банки в монетарната система

Според Международния валутен фонд (МВФ) сътрудничеството между централните банки и крипто може да създаде иновативна парична екосистема.

В нов доклад, написан от ръководители на Банката за международни разплащания (БМР), МВФ каза, че технологията, която стои зад цифровите активи, и доверието, което обществото има в централните банки, заедно биха могли да създадат предпоставки за паричната политика на бъдещето.

Ние твърдим, че паричната система на бъдещето трябва да използва новите технически възможности, демонстрирани от криптовалутите, но да се основава на доверието, което централните банки предоставят (BIS 2022).

С други думи, всяка легитимна транзакция, която може да бъде извършена с крипто, може да бъде осъществена по-добре с пари на централна банка. Цифровите валути на централните банки (CBDC) и другата публична инфраструктура могат да бъдат в основата на богата и разнообразна парична екосистема, която подкрепя иновациите в обществен интерес.

Според МВФ, макар че технологията, която стои зад криптоактивите, да е забележителна, индустрията има много недостатъци. Някои от тях са изключителната нестабилност на цените и липсата на ясни регулации и съмнения по отношение на мащабируемостта. МВФ твърди, че централните банки могат да помогнат за решаването на тези проблеми.

Крипто активите не са нито стабилни, нито ефективни. Тя е до голяма степен нерегулиран сектор, а участниците в него не носят отговорност пред обществото. Честите измами, кражби и мошеничества предизвикват сериозни опасения относно интегритета на пазара.

Криптовалутите ни запознаха с възможностите на иновациите. Въпреки това най-полезните ѝ елементи трябва да бъдат поставени на по-стабилна основа. Като възприемат нови технически възможности, [като] се основават на ядрото на доверието, парите на централните банки могат да осигурят основата за богата и разнообразна парична екосистема, която е мащабируема и е проектирана с оглед на обществения интерес.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн, Етериум и Cardano са позиционирани за печалби, твърди анализатор


В доклада се посочват токенизацията на недвижими имоти и покупките на дребно като примери за това как централните банки могат да използват цифрови активи.

На първо място, цифровите активи на централната банка (CBDC) на едро – превъзходно представяне на парите на централната банка за използване изключително от банки и други доверени институции – могат да предложат нови технически възможности…

Например купувачът и продавачът на къща биха могли да се договорят предварително, че токенизираното плащане и токенизираното прехвърляне на правото на собственост трябва да бъдат едновременни…

Второ, на ниво търговия на дребно CBDC имат голям потенциал, заедно с техните първи братовчеди – системите за бързи плащания. CBDC на дребно биха работили като цифрови пари на разположение на домакинствата и предприятията, като услугите ще се предоставят от частни компании.

Системите за бързи плащания на дребно, управлявани от централни банки, са подобни на CBDC на дребно, тъй като осигуряват тази обща платформа, като същевременно гарантират, че услугите са напълно свързани. И двете обещават да намалят разходите за плащане и да дадат възможност за финансово приобщаване.

Докладът до голяма степен пропуска идеята на криптовалутите, като се опитва да лансира идеята, че централните банки са идеално позиционирани, за да предложат основа за доверието в монетарната система. Но създаването на криптовалутите се базира на тезата, че хората не бива да гласуват доверие на централните банки и финансовите институции. Ипотечната криза е само последния пример, който потвърждава, че те са корумпирани, некомпетентни или и двете.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто пазарът може да достигне $20 трилиона, твърди съветник на Доналд Тръмп

Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.

06.07.2025 11:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Какво движи крипто дискусиите през юли, според Santiment

Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.

05.07.2025 22:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Пазарните шансове за рецесия в САЩ през 2025 г. регистрират спад

Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.

05.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.