Федерален съдия постанови мъж от Ню Йорк да плати $36 милиона, след като се твърди, че е измамил инвеститори, обещавайки нереалистична възвръщаемост, докато е използвал парите им, за да финансира луксозния си начин на живот.
На 20 септември Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) обяви, че съдия Винс Чабрия е задължил Уилям Ку Ичиока да възстанови $31 милиона на жертвите си, както и да плати гражданска санкция в размер на $5 милиона. CFTC разкри, че Ичиока е стартирал измамната си схема през 2018 г., като е твърдял, че може да осигури 10% възвръщаемост на всеки 30 работни дни.
Макар да е инвестирал част от средствата в чуждестранни валути и криптовалути, той е управлявал неправилно парите на инвеститорите за лични разходи, включително за наем, луксозни предмети и скъпи автомобили. Това решение следва предишна съдебна забрана от август 2023 г., която му забрани да търгува на регулираните от Комисията пазари.
Регулаторният контрол върху фалшивите обещания за възвръщаемост се засили напоследък. Например Томас Джон Сфрага бе обвинен в измама по електронен път за това, че е твърдял, че може да осигури на инвеститорите възвръщаемост до 60% за три месеца. Освен това срещу Брайън Сюъл бяха повдигнати обвинения от Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) за това, че е заблудил студенти да инвестират в хедж фонд с твърдения за завишена възвръщаемост.
Тенденцията за увеличаване на финансовите загуби, дължащи се на крипто измами, остава обезпокоителна. В доклад се твърди, че през 2023 г. американците са загубили $5.6 милиарда от крипто измами, което е с 45% повече в сравнение с предходната година. ФБР установи, че особено уязвими са лицата над 60 години, на които се падат близо $1.6 милиарда от общите загуби.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…