Блокчейнът на Етериум Класик (ETC) е претърпял втора 51% атака през последната седмица, като нападателите са извършили 'двойно харчене' на над 800 000 ETC в първата.
Последната 51% атака бе забелязана от родителската фирма на Ethermine, Bitfly, която бързо предупреди крипто общността за инцидента и копачите, че изплащанията на Етериум Класик ще бъдат деактивирани.
Малко след това борсата за криптовалути Binance потвърди атаката и спря депозитите и тегленията на ETC.
При 51% атака, злонамереният копач(и) реорганизира над 4 000 блока на блокчейна на Етериум Класик и това се случи на 10 935 622 блок. В Twitter, разработчиците, стоящи зад криптовалутата, посъветваха криптовалутните борси и добивни пулове (басейни) „значително да увеличат времето за потвърждение на всички депозити и входящи транзакции“ заради „последните мрежови атаки“.
Реорганизация на веригата се случва, когато даден субект спечели повече хешираща мощност от останалата част от мрежата – 51% от общия хеш-рейт – и го използва, за да пренапише историята на блокчейна и да изразходва двойно криптовалутата си, което в случая е ETC.
Съоснователят на Етериум, Виталик Бутерин, отговори в Twitter на неотдавнашната 51% атака, като предположи, че ETC може да премине към консенсусния алгоритъм Доказателство за залог (PoS) от сегашния си Доказателство за работа (PoW).
Между 29-ти юли и 1-ви август Eтериум Класик претърпя още една 51% атака, където според данните на блокчейн информационната компания Bitquery злонамерените копачи са извършили двойно харчене на 807 260 ETC монети на стойност над 5,5 милиона долара, благодарение на реорганизация на над 3000 блока.
Миналата година криптовалутата, която се появи след като Етериум блокчейна, се раздели заради противоречиво решение след хака на Decentralized Autonomous Organization (DAO), също беше засегнат от 51% атака. По онова време се изчисляваше, че ETC на стойност 460 000 долара са били двойно изхарчени от борси за криптовалути, като YoBit и Gate.io са били основните цели.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.