Докато продължават масовите протести в Беларус след противоречиви избори, при които президентът Александър Лукашенко удължи мандата си, възникнаха въпроси как Беларус може да се справи с потенциалните санкции на САЩ и Европейския съюз и как криптовалутите като Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) могат да помогнат за заобикалянето им.
Статия, публикувана от руския сайт, RBC, предполага, че използването на криптовалути не може да бъде ефективна опция за белоруското правителство да превъзмогне финансовите санкции, които могат да бъдат наложени от ЕС и Вашингтон срещу Минск. Според The Guardian, ЕС върви напред със санкциите срещу Беларус.
Валери Петров, вицепрезидент по развитие и регулиране на пазара за Руската асоциация на крипто и блокчейн индустриите, заяви в статията, че използването на криптовалути е „реалистичен вариант“, за избягване на санкциите.
Той обаче пояснява, че това е възможно само „ако не противоречи на външното и вътрешното законодателство“.
Беларус проявява позитивно отношение към криптовалутите, тъй като последните промени в сектора в цялата страна доказват, че индустрията представлява значителна бизнес възможност.
През май, беларуските власти заявиха, че смятат цифровите технологии за основен приоритетен въпрос и подготвят резолюция за цифровата икономика в сесията на ОССЕ в Берлин.
Беларус също изготви законопроект през юли, който се занимава с високотехнологичните ИТ сфери, включително блокчейн технологията и криптовалутите, с надеждата да привлече международни инвестиции в технологии, които някога бяха забранени или считани за твърде рисковани.
Петров посочи случая на Венецуела и Иран, тъй като казва, че използването на криптовалути за справяне с икономически кризи или заобикаляне на санкциите доказва, че криптовалутите са само „палиативно“ решение.
Дори и други експерти като Никита Зубореб, руски анализатор в крипто борса, Bestchange, смятат, че това може да бъде само ‘временно‘ решение за икономика, която може да бъде силно засегната от санкциите.
Той обаче припомни, че информационната инфраструктура е „много по-развита и подготвена“ от другите страни и Лукашенко все още може да я счита за вариант.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.