Експертите по киберсигурност в Japan Digital Design, дъщерно дружество на Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), твърдят, че са открили евентуално уличаваща информация за злонамерените участници , стоящи зад хака на японската крипто борса Zaif.
Компанията съобщи в понеделник в прессъобщение, че е разследвала изтичането на средства от Zaif след скорошния хак, заедно с Такаюки Сугуйра от консултантската компания за информационна сигурност L Plus и експерти по киберсигурност наречени TokyoWesterns.
След като някои от откраднатите средства, в криптовалутата Monacion, започнаха да се местят в края на миналия месец, Japan Digital Design заявиха, че могат да идентифицират „източника“ на нападателите.
Екипът добави, че е споделил тази информация с властите, като каза: „Тъй като Monacoin е започнал да се мести от 20-ти октомври, ние оценихме източника на въпросните 5 сделки и предоставихме информация на властите относно характеристиките на инициатора на транзакцията“.
Макар че са представени няколко конкретни подробности и също така не е ясно колко точни са събраните данни, изданието допълнително заявява (чрез онлайн превод):
При разследването на изтеклата виртуална валута, маршрутът на преводите бе анализиран чрез статичен анализ на блокчейн, но с това усилие, чрез разгръщането на виртуалния валутен възел в голям мащаб след пробива, ние проверихме дали можем да получим улики като източник на IP адрес и т.н. Също така имаме полезни данни, с които да разберем точността на информацията и разходите за проследяване.
Zaif, лицензиран крипто обмен в Япония, беше хакнат през септември, като загуби криптовалути на стойност около $60 милиона по онова време, включително BTC, BCH, Monacoin.
Миналия месец, японският финансов регулатор, Financial Services Authority (FSA), заяви, че търси информация от Tech Bureau, оператора на Zaif, включително защо е имало забавяне в съобщаването за хакa.
Япония през първите шест месеца на 2018 г. е загубила $540 милиона от крипто хакери, според данните на Националната полицейска агенция (NPA).
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.