Експертите по киберсигурност в Japan Digital Design, дъщерно дружество на Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), твърдят, че са открили евентуално уличаваща информация за злонамерените участници , стоящи зад хака на японската крипто борса Zaif.
Компанията съобщи в понеделник в прессъобщение, че е разследвала изтичането на средства от Zaif след скорошния хак, заедно с Такаюки Сугуйра от консултантската компания за информационна сигурност L Plus и експерти по киберсигурност наречени TokyoWesterns.
След като някои от откраднатите средства, в криптовалутата Monacion, започнаха да се местят в края на миналия месец, Japan Digital Design заявиха, че могат да идентифицират „източника“ на нападателите.
Екипът добави, че е споделил тази информация с властите, като каза: „Тъй като Monacoin е започнал да се мести от 20-ти октомври, ние оценихме източника на въпросните 5 сделки и предоставихме информация на властите относно характеристиките на инициатора на транзакцията“.
Макар че са представени няколко конкретни подробности и също така не е ясно колко точни са събраните данни, изданието допълнително заявява (чрез онлайн превод):
При разследването на изтеклата виртуална валута, маршрутът на преводите бе анализиран чрез статичен анализ на блокчейн, но с това усилие, чрез разгръщането на виртуалния валутен възел в голям мащаб след пробива, ние проверихме дали можем да получим улики като източник на IP адрес и т.н. Също така имаме полезни данни, с които да разберем точността на информацията и разходите за проследяване.
Zaif, лицензиран крипто обмен в Япония, беше хакнат през септември, като загуби криптовалути на стойност около $60 милиона по онова време, включително BTC, BCH, Monacoin.
Миналия месец, японският финансов регулатор, Financial Services Authority (FSA), заяви, че търси информация от Tech Bureau, оператора на Zaif, включително защо е имало забавяне в съобщаването за хакa.
Япония през първите шест месеца на 2018 г. е загубила $540 милиона от крипто хакери, според данните на Националната полицейска агенция (NPA).
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.