Институционалните инвеститори все по-често се включват в Биткойн и други криптовалути – докато броят на дребните инвеститори в пространството е застоял – според нов доклад на Morgan Stanley.
В доклада се акцентира възгледа на писателите за „бързо променящата се теза“ на пазара, която започна с дефинирането на Биткойн като „дигитален кеш“ и отбелязвайки, че инвеститорите имат пълно доверие в него. То след това се превръща в решение за въпроси във финансовата система, след това в нова платежна система и в крайна сметка в нов институционален инвестиционен клас.
Всевъзможни въпроси, открития и проблеми около Биткойн екосистемата са причина тезата да се развива и променя. Разпределеният леджър, който записва всички транзакции, редица хакове, хард форкове, нови технологии, волатилност или липсата на такава – това са само няколко от многото фактори, които са имали ефект върху тезата.
Tекущата теза на пазара изглежда е, че крипто активът е „нов институционален инвестиционен клас“ и според авторите, тази теза се е задържала около година. Размерът на управляваните крипто активи се повишава от януари 2016 г., като в момента 7,11 млрд. долара се съхраняват от хедж фондове, фирми за рисков капитал и фирми за частни капиталови инвестиции.
Фактът, че големите финансови институции се включват все по-често, подкрепя тази теза, се казва в доклада, цитирайки новия крипто отдел на Fidelity, инвестициите в Seed CX, BitGo и Binance, одобрения от регулаторните органи и последния кръг набиране на средства на Coinbase.
В това отношение докладът цитира три въпроса, които клиентите са имали при инвестирането в пространството: регулаторна несигурност, липса на регулирани решения за попечители и липса на големи финансови институции в тази област.
Това е вид криптовалути, който се стреми да въведе някаква форма на ценова стабилност. Идеята е стойността на въпросните стабилни монети да има съотношение 1:1 с някоя от големите фиатни валути (в повечето, ако не всички, случаи, това е доларът).
В докладът се казва, че Биткойн „се движи все повече към търговия срещу стабилната монета USD-Tether (USDT)“. Става дума за свързания с долари токен, управляван от Tether. Половината от всички текущи биткойни се търгуват срещу друг дигитален актив, продължавайки тенденцията, която започна миналата година. Фактът, че много крипто обмени не приемат фиатни валути допринесе още повече за това.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?