Според анализатора на Barclays Рос Сандлър проектът за стабилина монета на Facebook може да предостави нова възможност за развитие пред социалния гигант.
В бележка за инвеститорите, Сандлър твърди, че положените усилия в насока блокчейн на Facebook могат да доведат до допълнителни приходи от 3 до 19 милиарда долара до 2021 година.
Анализът обаче зависи от това дали „Facebook Coin ще се окаже успешен в съживяването на стратегията за микроплащания на FB за разпространение на цифрово съдържание“, пише Сандлър.
Той вижда и две основни предизвикателства пред компанията, търсеща да постигне своите „крипто-цели„: „демонстриране на стойностна подкрепа за потребителите над това, което е налично днес в плащанията“ и преодоляване на проблемите на доверието на потребителите след скандалите през 2018 г.
В очевиден стремеж за отчитане на споменатите проблеми с доверието, главният изпълнителен директор – Марк Цукерберг – направи дълъг пост миналата седмица, призовавайки Facebook да стане по-ориентиран към неприкосновеността на личния живот през следващите години. Въпреки че не се споменава криптовалута, плащанията и криптирането често се използват.
Сандлър от Barclays отбеляза, че много неща остават неясни за крипто проекта на Facebook. Въпреки това, има прецедент за виртуална валута в сайта на социалните медии: Facebook кредити.
Монетата във Facebook може просто да [търси] да обработва микро-транзакции и да поднови оригиналния бизнес модел, който беше въведен през 2010-2012 г. като Facebook кредити. Въпреки това, обхватът на проекта може да бъде много по-голям, особено като се има предвид, че Дейвид Маркъс (бивш главен изпълнителен директор на PayPal) е начело на проекта.
Всъщност, през последните месеци компанията беше начело на крипто пазара, с натиск за наемане. Подчертавайки широчината на програмата за набиране на кадри, уебсайтът за кариери във Facebook вече изброява 20 работни места, свързани с блокчейн технологията.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.