Начало » Биткойн

Може ли новият квантов процесор на Microsoft да представлява риск за Биткойн?

21.02.2025 19:14 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Може ли новият квантов процесор на Microsoft да представлява риск за Биткойн?

Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?

Напредъкът на компанията с нейния квантов чип Majorana 1, който работи с нова форма на материя, известна като топологичен свръхпроводник, разкрива възможността квантовите изчисления да подкопаят съществуващите криптографски системи. Този пробив може да компрометира ключови протоколи на Биткойн като SHA-256 и ECDSA, които са от съществено значение за защитата на транзакциите.

Способността на квантовите изчисления да обработват огромни количества данни за част от времето не е нещо ново, но специфичното приложение на топологични свръхпроводници в новия чип на Microsoft може драстично да намали времето, необходимо за пробив в криптографията на Биткойн.

Настоящата сигурност на BTC разчита на SHA-256 и ECDSA, които зависят от големи изчислителни усилия за защита на данните. Квантовите компютри обаче биха могли да използват алгоритми като тези на Гроувър и Шор, за да разбият тези системи по-бързо, отколкото класическите компютри някога биха могли, което потенциално би изложило на атака дигиталните портфейли и публичните ключове.

Рискът идва от начина, по който квантовите системи манипулират субатомните частици, което би могло да им позволи да заобиколят традиционните криптографски бариери. Понастоящем разбиването на криптографията на Биткойн би отнело неизмеримо много време за класическите машини, но квантовите изчисления биха могли да постигнат същия резултат почти мигновено. Това прави BTC портфейлите, включително тези, в които се съхраняват милиарди долари във водещата криптовалута, уязвими за потенциална експлоатация с напредването на квантовата технология.

С разрастването на дискусиите за защита на Биткойн от квантови заплахи предложенията за квантово устойчива мрежа набират популярност. Изследователите проучват квантово-сигурната криптография, като алгоритми като CRYSTALS и подписите на Лампорт се разглеждат за бъдещо прилагане. Въпреки че не е постигнат консенсус за решение, спешността е ясна, тъй като квантовата технология продължава да се развива, изисквайки проактивни мерки за запазване на дългосрочната жизнеспособност на ВТС.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Биткойн регистрира най-лошите си резултати за последните 7 години

Биткойн отбеляза най-лошото си първо тримесечие от седем години насам.

01.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether купи Биткойн за над $700 милиона през първото тримесечие на годината

Tether значително увеличи своите Биткойн резерви, придобивайки 8,888 BTC през първото тримесечие на 2025 г.

01.04.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Metaplanet купи още Биткойн и се нареди сред топ компаниите в световен мащаб

Metaplanet значително увеличи своите Биткойн притежания, затвърждавайки позицията си сред най-големите корпоративни притежатели на водещата криптовалута в световен мащаб.

01.04.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Бразилската централна банка отхвърли идеята за Биткойн резерв

Неотдавна Нилтон Дейвид, директор по паричната политика в централната банка на Бразилия, отхвърли идеята за добавяне на криптовалути към чуждестранните резервни активи на страната, като я нарече неподходяща стратегия.

01.04.2025 12:11 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.