Тъй като в момента на поста работят няколко назначени от Джо Байдън лица, Доналд Тръмп може да се опита да промени нещата.
Тръмп може и да не успее да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, но други членове на Управителния съвет може да нямат същата сигурност.
Седемчленният Съвет на Федералния резерв включва Майкъл Бар, заместник-председател по надзора, чиято роля е да следи за банковото регулиране. Бар, назначен от Байдън, се смята за вероятна цел, въпреки че мандатът му продължава до 2026 г. Съветниците на Тръмп твърдят, че неговата позиция може да няма същите защити като тази на Пауъл. Бар, който е наясно със заплахата, е потърсил правен съвет от Arnold & Porter, известна адвокатска кантора.
Други назначени от Байдън лица като Адриана Куглър, чийто мандат изтича през 2026 г., и Филип Джеферсън и Лиза Кук, назначени през 2022 г., също могат да бъдат изложени на риск. За разлика от тях, съюзниците на Тръмп в борда – Кристофър Уолър и Мишел Боуман – вероятно са в безопасност.
От правна гледна точка отстраняването на управителите на Фед изисква да се изпълни определен стандартен процес, който е неясен и обикновено изключва несъгласие с политиката. Все пак Тръмп може да изпробва тези ограничения в съда или да се опита да измени Закона за Федералния резерв чрез Конгреса с републиканско мнозинство.
Подкопаването на независимостта на Фед може да разтревожи финансовите пазари, които вече са предпазливи. Неотдавнашните забележки на Пауъл, в които той отхвърли Биткойн, предизвикаха спад от 8%, демонстрирайки влиянието на Фед. Потенциалните ходове на Тръмп могат да имат значителни икономически и политически последици.
В смела стъпка за съчетаване на традиционни сектори със стратегия за дигитални активи, главният изпълнителен директор на „Bitcoin Magazine“ Дейвид Бейли е начело на сливането между неговата компания Nakamoto, специализирана в Биткойн, и доставчика на здравни услуги KindlyMD.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.