НАЧАЛО Биткойн

Могат ли протестите в Хонконг да са в полза на Биткойн?

19.08.2019 21:00 5 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Могат ли протестите в Хонконг да са в полза на Биткойн?

Протестиращите в Хонконг предприеха нова ненасилствена тактика, като масово изтеглиха пари от банкомати и банки и ги конвертираха в щатски долари.

Това може да предвещава сериозни развития за Биткойн.


На 16-ти август протестиращите в Хонконг обявиха плановете си да изтеглят парите си от банковата система в знак на протест срещу Китай, съобщава Business Insider. Биткойн може да се окаже с ключова роля в този вид протести в близко бъдеще.


Демонстрацията, според организаторите, има за цел да защити богатството на хората от възможността за девалвация, като същевременно потвърди свободата на независимия финансов режим на Хонконг. Протестите започнаха в отговор на законопроект за екстрадиция, нареден от изпълнителния директор на Хонконг Кари Лам. Законопроектът би позволил прехвърляне на бегълци в юрисдикции без договори за екстрадиция с града – включително и Китай.


Включването на континентален Китай в договора е основна грижа за активистите за независимост. Отчасти хората се опасяват, че съдебната система на Хонконг ще бъде корумпирана от комунистическата партия чрез договора, потенциално използвайки договора за елиминиране на политически противници и дисиденти, които преди това са били недостъпни в Хонконг.


И тези страхове не са необосновани. Когато Си Дзинпин дойде на власт през 2012 г., пространството за дисидентите значително се сви. Много хора твърдят, че принудителните “изчезвания” са във възход, докато Би Би Си определи, че контролът на Комунистическата партия става “по-строг и систематичен”.


В резултат на това има сериозни опасения, че включването на клауза за екстрадиция би могло да доведе до повече злоупотреби от страна на Китай.


Въпреки това, тъй като протестите се превърнаха в сблъсъци с полицията, континенталният Китай започна да разгръща военната си сила – привидно, за да сплаши Хонконг в подчинение. 


Държавните медии пускаха видеоклипове на военни превозни средства, натрупващи се близо до границата на града. Военното присъствие бе потвърдено в Twitter от президента Доналд Тръмп:



Докато напрежението ескалира, протестите прераснаха в много по-широк дебат за връзката на Хонконг с континентален Китай. След над 150 години британско управление много хора в региона развиха силен афинитет към западните идеали и култура.


Някои протестиращи дори размахваха британски и американски знамена и пееха националния химн на САЩ – неприемливи актове в континенталната част.


Сега Комунистическата партия се опитва да възвърне свободата на административния регион, докато китайското федерално правителство продължава стремежа си да обедини своите 1,3+ милиарда граждани. Опасявайки се от загубата на привилегии, протестиращите призовават за много по-широки реформи, отколкото първоначално се изискваха при протестите за екстрадиция. 


Основните изисквания включват:


  1. Премахване на клаузата за екстрадиция

  2. Да се оттеглят изявленията, в които се казва, че протестите са бунтове

  3. Оттегляне на наказателни обвинения срещу всички протестиращи

  4. Пълно разследване на злоупотребата с власт от местната полиция

  5. Накарайте главния изпълнителен директор Кари Лам да подаде оставка и да разпусне псевдодемократичния законодателен съвет в Хонконг по административен ред

  6. Незабавно прилагане на всеобщо избирателно право (демократично гласуване) за Законодателния съвет и изборите за изпълнителна власт.


Протестиращите предприеха нова тактика: изтелгяне на пари от местната банкова система. Публикациите в борда на социалните медии в Хонконг LIHKG, местният еквивалент на Reddit, показват стотици снимки на хора, които теглят твърда валута от банки и банкомати. 


Някои протестиращи дори ходят до множество банкомати, за да заобиколят лимита от HK $ 20,000 (~ 2,500 $) на транзакция.


Хората, които се отказват от местните парични системи, може би са предвестник на силата на Биткойн. Понастоящем в Китай има строг контрол на капитала, който позволява на правителството на континента да поддържа изкуствено ниска обвързаност на търговията с щатския долар, за да стимулира износа.


Това се проявява в строги финансови ограничения за континенталната част. Китайските граждани могат да придобиват и преместват до 50,000 долара извън страната годишно. Тези валутни транзакции се регистрират централно и се проследяват внимателно. 


Има и контрол върху движението на националната валута. Като пример, хората, които отиват от Хонконг до Шенжен, се ограничават до взимане на максимум от 5,000 долара без нужда от декларации.


Систематичното обезценяване на юана означава, че китайските граждани са лишени от реалната покупателна способност на парите си. Повечето китайци не са в състояние да инвестират в по-безопасни и по-доходоносни чуждестранни инвестиции поради този контрол. 


Освен това слабата валута драстично намалява покупателната способност на потребителите, намалявайки потреблението, което допълнително прави китайската икономика зависима от износа.


Не само това, валутните резерви и финансовият контрол на Китай ще бъдат допълнително изпитани, тъй като търговската война със Съединените щати ескалира. Само преди две седмици, юанът спадна до около 7 RMB за долар за първи път от 2008 г. в отговор на рязкото ескалиране на тарифите на китайските стоки.


Едно нещо, което трябва да се има предвид, е, че населението на Хонконг има собствена валута при компромиса една държава, две системи. От 1983 г. хонконгският долар има свързана система от обменни курсове, която го обвързва към щатския долар при съотношение 7,8 към 1. 


Като се има предвид, че доларът е най-стабилната и силно търгувана валута на планетата, би било странно протестиращите да не я използват за демонстрациите си.

Но ако доларите не бяха достъпни в града, тогава не би било неразумно да използвате Биткойн. Има съобщения за повишено търсене на BTC в града в отговор на протестите.



С нарастването на напрежението с континентален Китай, очаквайте връзката на хонконгския долар към щатския да бъде подчертана, докато капиталът бяга от независимия административен регион.

Биткойн има потенциал да държи отговорни правителствата за недобросъвестно управление на валута. Ако тенденцията в приемането на криптовалутите продължи, страни като Китай имат добър повод за притеснение .



Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Биткойн ли е най-подходящият актив да запазите богатството си?

Разумното инвестиране често включва дългосрочна перспектива, която изисква търпение и дисциплина, за да се устои на колебанията на пазара.

29.03.2024 6:00 3 мин. четене

Биткойн ETF с прилив на $418 милиона – цената на BTC не реагира

Във вторник в борсово търгуваните фондове (ETF) за Биткойн (BTC) в Съединените щати се виждат значителни притоци, които се възстановиха след слабите резултати от предходната седмица.

27.03.2024 19:00 2 мин. четене

Биткойн: Шорт продавачите залагат $11 милиарда на спад на пазара

Трейдърите на шорт позиции продължават да залагат значителни суми пари за евентуален спад на акциите, свързани с криптовалути, задвижвани от неотдавнашния скок на цените на Биткойн.

27.03.2024 14:00 1 мин. четене

Как компания с $2 милиона печалба иска да купи Биткойн за $1.7 милиарда

В озадачаващо съобщение Nilam Resources разкри намерението си, заедно с базираната в Мавриций фирма Xyberdata, да придобие все още неучредено дружество със специална цел, наречено MindWave, за да получи достъп до 24,800 BTC.

27.03.2024 11:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.