Ново проучване на холандската банка ING, озаглавено „От пари в брой до криптовалути: паричната революция“ показва, че общите познания за криптовалутите все още са слаби.
Проучването на 14 824 души от 15 страни, включително Европа, Австралия и САЩ, пояснява че фиатните валути все още са сред най-предпочитаните.
Според ING:
„Това, което виждаме е, че скоро хората няма да търсят криптовалути, които да заменят другите парични форми. Всъщност, физическите пари в брой запазват много високо ниво на употреба всеки ден.
Но това не пречи на любопитството на хората към нови методи за разплащане и съхранение, като цифрови валути и криптовалути.“
Хората, които са по-склонни да обърнат гръб на фиатните валути, най-вероятно са мъже, които:
• са на пълен работен ден или учат
• имат висше образование
• имат по-висок доход
• са млади
Хората, които споделят положителна перспектива за бъдещето на криптовалутите, обикновено са технологично ориентирани.
„По-вероятно е по-новите технологии като гласово, лицево разпознаване и сканиране на пръстовите отпечатъци да се определят като сигурни. И онези, които използват множество устройства, за да управляват парите си, се доверяват на различни технологии.“
Индекс, показващ процентът на хората с „положителна нагласа“ спрямо криптовалутите, варира в различните страни.
Обхват на проучването: 12 059
Турция 62%
Румъния 44%
Полша 43%
САЩ 31%
Испания 30%
Италия 28%
Франция 24%
Чехия 24%
Обединено кралство 24%
Германия 20%
Австралия 18%
Белгия 16%
Холандия 15%
Люксембург 15%
Австрия 13%
Въпреки големия натиск, който Facebook прилага за дигиталната си валута Libra, 66% от анкетираните европейци заявиха, че няма да изпращат пари на приятели или семейство, използвайки социалната медия.
Хората, които предпочитат фиатни валути, все още са мнозинството. Според проучването, 54% не са съгласни с твърдението „бих предпочел крипто активите, ако вече няма физически пари“.
Само 22% от европейците и 18% от американците споделиха, че биха предпочели новия клас активи, ако няма вече фиат. В международно проучване на ING за 2017 г., малко по-голяма група европейци (34%) и американци (38%) заявиха, че ще се откъснат от физическите пари, ако имат тази възможност.
Това, разбира се, не означава, че хората предпочитат парите в брой пред по-новите технологии за разплащане. Мнозина биха искали възможността да използват физически пари да остане отворена. Това от своя страна може да доведе до диверсификация на платежните дейности.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.