Приливът на Биткойн към борси от миньорски пулове нарасна рязко в последните 24 часа, според данни от Glassnode.
#Bitcoin $BTC Miners to Exchange Flow (2d MA) increased significantly in the last 24 hours.
Current value is 25.101 BTC (up 271.6% from 6.754 BTC)
View metric:https://t.co/8Bnl6PDcmI pic.twitter.com/vDpVJjwCAc
— glassnode alerts (@glassnodealerts) November 9, 2020
Междувременно, BTC се търгува на $15,452.
Данни от Glassnode показват, че в последните 24 часа миньорите изпращат много повече Биткойн към борсите от преди.
Обемът на BTC, прехвърлен от миньорите към борсите, е скочил значително, отчитайки ръст от 271.6%, ако съдим по 2-дневната плъзгаща се средна. Обемът скочи от 6.754 BTC до 25.101.
Миньорите изпращат техния Биткойн до обмени, за да фиксират печалбите си.
На 6-ти ноември, флагманската криптовалута се изстреля през нивото от $15,000, достигайки $15,971. Това е най-високата стойност, която криптовалутата е отчела от началото на 2018.
На 8-ми ноември, Нуриел Рубини най-накрая призна Биткойн като ‘частичен’ запас от стойност в интервю с Yahoo! Finance. Икономистът призна не разглежда Биткойн като валута, но каза в интервюто, че може да е запас от стойност.
“Може да е частичен запас от стойност, за разлика от хиляди други (както аз ги наричам, ш**койни), той не може да бъде обезценен лесно, тъй като има алгоритъм, който решава с колко предлагането на Биткойн ще се увеличи с течение на времето.”
Той добави, че повечето алткойни са по-зле от Федералния резерв на САЩ. Рубини, предвидил кризата от 2008 и 2009, смята, че дигиталните валути на централните банки ще направят криптото ненужно.
“Като имаме дигитални валути на централни банки, всеки индивид ще има сметка с централна банка за разплащания. Така че не само, че не ви трябва крипто, дори не ви трябва Venmo, дори не ви трябва банкова сметка, дори не ви трябва чек.”
Ограниченията на дигитални валути на централните банки са многобройни, така че мнението на Рубини отново изглежда повърхностно. Важно е да се подчертае и липсата на консистентност в аргументите на икономиста. От една страна, Биткойн не е валута и е ‘частичен запас от стойност’, от друга, дигиталните валути на централните банки са пряка конкуренция на BTC. Също така, ако Рубини твърди, че не може да се има доверие на Федералния резерв и политиките им за печатане на пари, то по какъв начин би могъл дигиталният долар да реши този проблем? Винаги ще има търсене за децентрализираните мрежи, а по дефиниция, една централна банка не може да създаде такава.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.