Биткойн придобива все по-голяма популярност в последните няколко години. Първата децентрализирана криптовалута се радва на особено внимание сред по-младите поколения.
Според основателя на DTAP Capital, Дан Тепиеро, Deutsche Bank, която налага отрицателна лихва за тези с по-големи сметки, ще отведе инвеститорите от по-младото поколение към Биткойн и златото.
„Преразпределението на богатството започва в Германия. Тези отрицателни лихви ще важат само за паричните депозити на богатите клиенти. Облаги ще има и за златото, тъй като е по-евтино да се държи, отколкото фиатни пари, и ще поскъпне, предвид това, че е алтернативен запас от стойност. По-младото поколение също трябва да притежава биткойни.“
Когато банка наложи отрицателен лихвен процент, в този случай Deutsche Bank, от притежателите на сметки се изисква да плащат редовно, за да поддържат депозитите си в банката, а не да натрупват лихва по нея.
Докато клиентите съобщаваха на Deutsche Bank, че разбират ситуацията, Тепиеро отбеляза, че традиционните средства за инвестиране, като златото, ще имат по-голямо търсене.
През последните две години стойността на златото спрямо щатския долар забележимо се увеличава поради различни геополитически рискове, включително търговската война между САЩ и Китай, Брекзит и спорове между големи икономики в Азия, като Южна Корея и Япония.
Биткойн не е показал, че има нужните качества, за да се определи като сигурен актив или обратно, корелиран актив с пазара на акции, показвайки движението на цените, което не се влияе от макрофактори.
Въпреки това, през годината досега, цената на биткойните се е увеличила с доста над 100% спрямо долара, изпреварвайки златото.
Изпълнителният директор на Ampleforth, Еван Куо, заяви пред Business Insider, че може да се хареса на определена база инвеститори поради своята независимост.
„Полезното е, че е волатилен по начин, който не е свързан с други активи.“
Той продължи с това, че флагманската криптовалута няма корелация с благородни метали, акции, стоки, валути и т.н.
С течение на времето, с увеличаване на пазарната капитализация на Биткойн, инвеститори като Тепиеро предвиждат криптовалутата да се развива в подходящ алтернативен запас от стойност, който може да съществува успоредно със „сигурни убежища“, привличайки по-млади инвеститори.
Тъй като инвеститорите насочват погледа си към пазара на злато и облигации, вероятно и към Биткойн, изпълнителният директор на Credit Suisse, Тиджан Тиам заяви, че отрицателните лихвени проценти не са от полза за банките и техните клиенти.
Тиам каза:
[Отрицателните лихви] не са полезни за банковия сектор, мисля, че всеки може да види това. Така че това е нещо, което ще трябва да се промени в даден момент, за да се върне сектора в релси.
От началото на четвъртото тримесечие на 2019 г., големите европейски банки отбелязват увеличение на отлива на капитал от своите клиенти в резултат на отрицателните лихви.
На 3-ти ноември, председателят на Швейцарската национална банка, Томас Джордан, каза пред NZZ am Sonntag, че вероятно лихвите ще паднат още повече, въпреки големите банки, които изразяват недоволство от текущите лихвени проценти.
Стресовата среда както за банките, така и за нейните клиенти може да повиши апетита за злато и Биткойн, които се представиха сравнително добре до момента, след особено мрачна година през 2018-та за крипто пазарите.
Биткойн продължава да привлича вниманието, след като премина границата от $111,000, а някои анализатори вече прогнозират още по-значителни възходи до края на тримесечието.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.